Wydarzenia 2017 - FORDONIA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2017

Życie chóru

24 grudnia 2017 roku. godz. 24.00 Pasterka przy Żywym Żłóbku.

Podczas mszy św. tzw. Pasterki towarzyszyliśmy śpiewem kolęd, witając nowonarodzonego Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata.


2 grudnia 2017 r.  godz.17.30 Uroczysty obiad w Pałacu w Ostromecku z okazji 25- lecia chóru Fordonia z udziałem władz kościelnych i Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy.
Wręczenie nagród i odznaczeń.


Na zdjęciu:  prezes PZCHiO Oddział w Bydgoszcz Eugeniusz Kubski i kierownik artystyczny, prof. Jan Lach gratulują i wręczają okolicznościowy puchar Prezesowi chóru Fordonia - Józefowi Szczęsnemu i dyrygentowi chóru Fordonia - Marianowi Wiśniewskiemu.

Relacja z przebiegu uroczystości 25-lecia chóru Fordonia z Pałacu Starego w Ostromecku oczami jednego z nas, tj. Marka Dziukowskiego (bas):

I jak i kiedy, a próżno by pytać, gdy wokół tyle się dzieje z udziałem nas samych i tego czego jesteśmy świadkami. Dopiero gdy zwolnimy, przystaniemy, bo tak wypada czasem, dostrzegamy że to już 25 lat czyli Srebrny Jubileusz się stał, od dnia kiedy zostaliśmy zaproszeni na pokład naszej arki czyli Bazyliki Królowej Męczenników, by śpiewem sakralnym nieść modlitwy Panu. Pieśniami świeckimi by opiewać miłość Ojczyzny. Też by śpiewem radować tych wszystkich, którzy nas słuchali. Stało się tak, że na zaproszenie ks. Prałata Jana Andrzejczaka Kustosza Bazyliki i proboszcza Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników, co uczyniło ten dar godnym Jubileuszu 25- lecia Stowarzyszenia Muzycznego „Fordonia” . Zaszczycili nas goście, którzy swymi osobami dodatkowo uświetnili uroczystości, zwłaszcza swymi życzeniamii wręczeniem okolicznościowych odznaczeń i pism gratulacyjnych. Po części oficjalnej, którą wypełniły słowa ogromnie ważne i uroczyste, które wypełniły przestrzeń pałacowej komnaty i dziwnie pasowały do sztukateryjnych zdobień upiększających ściany. Wszystko w tym dniu było niezwykłe jak każdy z nas w ubiorach świątecznych. Uroczyste słowa mieszały się  z zapachem kawy i dań które zostały podane do konsumpcji. Stoły okryte białymi obrusami zapełniły się półmiskami i wszystkimi innymi naczyniami tworząc dodatkowy, jakże miły dla podniebienia akcent swą różnorodnością i smakiem.

Fotokronika z wydarzenia pezentowana jest w galerii.22 listopada 2017 r. Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, Patronki śpiewu i muzyki kościelnej.
Godz. 18.30 Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Męczenników. Msza Święta Dziękczynna.


Zgromadziliśmy się na w ten wieczór na chórze kościoła, aby uczestniczyć w liturgii mszy świętej, sprawowanej w intencji organistów, dyrygentów i członków naszego chóru Fordonia. Przyszliśmy podziękować Panu Bogu za radość wspólnego śpiewania i prosić za przyczyną świętej Cecylii o łaskę zdrowia i błogosławieństwo na kolejny rok naszej muzycznej pracy na cześć i chwałę Panu Bogu. Wykonaliśmy następujące utwory:

Hymn do Świętej Cecylii - ks. Antoni Chlondowski
O Cecylio Męczennico - ks. A. Chlondowski
Części stałe Mszy świętej - J. Sykulski
Alleluja - S. Kwiatkowski
Adoremus


Po mszy świetej wysłuchaliśmy 30 minutowego wspaniałego koncertu w wykonaniu sopranu i mezzosopranu - artystek Opery Nova w Bydgoszczy.


Sobota, 11 listopada 2017 roku.
Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy
Stary Rynek, godz. 11.25.


Foto żródło: internet

"Święto Niepodległości 11.11.2017 w Bydgoszczy [PROGRAM] Początek o godz. 11 na Starym Rynku. Na godz. 12.25 zaplanowano pierwszy z trzech przemarszy ułanów, w ostatnim weźmie udział orkiestra z Zespołu Szkół Elektronicznych. Połączone siły chórów bydgoskich m.in. „Dzwon”, „Halka”, „Fordonia” będą śpiewać pieśni patriotyczne. W tym roku grupa ma liczyć ok. 120 osób. "
Czytaj więcej: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/a/swieto-niepodleglosci-2017-w-bydgoszczy-program,12620549/

Tegoroczna 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę miała bardzo rozbudowany i niezwykle atrakcyjny program obchodów. Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się w Katedrze  Mszą Świetą, koncelebrowaną przez bp Jana Tyrawę, z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych.  Obchody koncentrowały się na Starym Rynku i na Placu Wolności, ale imprezy towarzyszące miały miejsce niemal w każdej dzielnicy miasta. Nasz chór Fordonia i połączone chóry Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Odział w Bydgoszczy wraz z mieszkańcami miasta, wzorem lat ubiegłych, odśpiewali wspólnie pieśni patriotyczne.


Piątek, 10 listopada 2017 roku, godz. 16.00. Kościół p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, ul. Ks. J. Popiełuszki
Ślub  Krystyny Kolander i Arkadiusza Mazurkiewicza.Para Oblubieńców, Krysia i Arek, wkraczają do świątyni.

Na zaproszenie Rodziców Panny Młodej uczestniczyliśmy we Mszy Świętej Ślubnej Nowożeńców:

Krystyny i Arkadiusza Mazurkiewicz

Ceremonię zaślubin uświetniliśmy śpiewem następujacych utworów:

Laudate Dominum - Charles Francois Gounod
części stałe Mszy Świętej J. Sykulskiego
Veni Creator Spiritus - oprac. M. Wiśniewski
Ave Maria - Julio Dominiquez
Panis Angelicus - Cesar Franck - solo sopran w wykonaniu Michaliny Spychalskiej
Adoremus


Za organami zasiadła Pani Beata i Marian Wiśniewski. Dyrygowała Michalina Spychalska i Marian Wiśniewski.
Po Mszy Świętej złożyliśmy Nowożeńcom najlepsze życzenia Na Nowej Drodze Życia i zaśpiewaliśmy Plurimos Annos.
Panna młoda - Krysia, była członkinią naszego chóru, śpiewała w altach. Jej Mama Ania śpiewa w sopranach.
We środę, podczas próby chóru, Para Młodych Małżonków, już nieco odprężona po wielkim stresie jakim jest ślubowanie przed ołtarem dozgonnej miłości, przyszła podziękować chórowi i dyrygentom. Przygotowali nam słodki poczęstunek i podzielili się swoimi wrażeniami.


Sobota, 23 września 2017 roku godz. 15.00 Oratorium Dominiczek ul. Pod Reglami 1
Dzień Seniora w parafii salezjańskiej p.w. Św. Marka w BydgoszczyChór Fordonia umila śpiewem Dzień Seniora.

Na zaproszenie Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii Świętego Marka w Bydgoszczy uczestniczyliśmy śpiewem w obchodach Dnia Seniora. Wykonaliśmy trzy następujące utwory muzyczne:

Moja Ojczyzna -O. Emski
Signum -Tylman Susato
Ave Maria -  Julio Dominiquez

Następnie zgromadzonym rozdaliśmy śpiewniki piosenek biesiadnych i rozpoczęliśmy wspólną biesiadę przy suto zastawonym słodkościami i owocami stole. Było radośnie i wesoło.
Fotokronika z imprezy znajduje się w galerii strony.


Czwartek, 14 września 2017 roku, godz. 16.00 Dolina Śmierci na bydgoskim Fordonie
Droga Krzyżowa przygotowana przez chór Fordonia w Święto Podwyższenia Krzyża ŚwiętegoNa zdjęciu ks. proboszcz Jan Andrzejczak, po lewej dyrygent naszego chóru Marian Wiśniewski, po prawej członek chóru Tadeusz Damski - bas.

Święto Podwyższenia Krzyża obchodzone jest zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim. Związane jest z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża świetej Helenie, matce cesarza  Konstantyna I, w 326 roku. Relikwie złożone zostały w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Od tamtej pory były uroczyście czczone przez wiernych przybywajacychz całego świata chrześcijańskiego. Okres ten zakończyło zdobycie Jerozolimy20 maja 614 roku, przez króla perskiego Chosrowa II Parwiza. Persowie zburzyli świątynię, a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy. W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał świete relikwie. Cesarz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy, wchodząc do miasta przez Bramę Złotą. Jak mówi legenda, cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł udźwignąć Krzyża, aby wejść do miasta. Dopiero kiedy za poradą biskupa Jerozolimy Zachariasza zdjął bogaty strój, idąc boso, wniósł Krzyż aż do odbudowywanej po zniszczeniu bazyliki.

Stacje Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci były przygotowane przez członków chóru Fordonia.

Zdjęcia z tej uroczystości zamieszczono w Galerii.

15 września 2017r. w Święto Matki Boskiej Bolesnej, które jest jednocześnie świetem parafialnym nasz chór wziął udział we mszy świętej odpustowej.Poniedziałek, 26 czerwca 2017 r. pogrzeb śp. Bolesława Dynowskiego wieloletniego członka chóru Fordonia w Bydgoswzczy
godz. 12.00 Kościół Zmartwychwstania Pańskiego i cmentarz parafialny przy Al. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy
Śp. Bolesław Dynowski     Msza pogrzebowa Bolesława Dynowskiego 26 czerwca 2017

22 czerwca br. w wieku 87 lat odszedł do Pana Boga nasz wieloletni członek chóru, Bolesław Dynowski. Śpiewał w tenorach.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się odmówieniem Różanca Świetego, który poprowadziła rodzina zmarłego. Następnie w samo południe ks. Proboszcz sprawował Mszę Świętą Żałobną, podczas której  nasz chór oddał ostatnią posługę zmarłemu koledze. Zaśpiewaliśmy części zmienne Mszy świętej Missa Orientalis J. Sykulskiego oraz następujące pieśni:

O miłosierny Boże - J. Jojko
Ave verum corpus - w.A. Mozart
Adoremus in aeternum
Signore delle cime - Giuseppe de Marzi


Następnie odprowadziliśmy zmarłego w kondukcie żałobnym do miejsca wiecznego spoczynku.
Zmarłego żegnała
rodzina, tj. córki, wnuki i prawnuki oraz liczne grono przyjaciół i znajomych.
Śp. Bolesław Dynowski był bardzo aktywnym i zaangażowanym patriotą, działaczem licznych organizacji i stowarzyszeń, dobrym i lubianym kolegą. Pochodził z Kresów Wschodnich, przeżył tragiczne czasy zbrodni wołyńskich i hitlerowskich na narodzie polskim. Jako prezes  Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Nacjonalistów Ukraińskich Oddział w Bydgoszczy kultywował pamięć o ofiarach wojennych oraz więź z Kresami. Zorganizował kilka takich spotkań Polaków z kresów wschodnich.
Dbał o pamięć historyczną naszej młodzieży, uczszacunku i miłości do ojczyzny, prowadząc m.in. liczne prelekcje w formie żywej lekcji historii i patriotyzmu podczas spotkań w szkołach bydgoskich.
Oto cytat z fragmentu jego wypowiedzi:  " Tragedia w ogóle Kresów Wschodnich to nie tylko wywózka na Syberię, to jest zbrodnia katyńska - kwiat inteligencji polskiej wymordowano..."
Działał w Akcji Katolickiej, w Kole Emerytów Óświaty NSZZ "Solidarność", Będąc absolwentem szkoły średniej rolniczej w Bojanowie został w 1992 roku  przewodniczącym reaktywowanego po 55 latach Towarzystwa Koleżeńskiego Bojanowiaków. Ukończył studia wyższe we Wrocławiu. Był kapitanem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, działaczem Radia Maryja, Prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Łoskoniu.
Pracował w Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Cześć jego pamięci!!!
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie....


Sobota, 10 czerwca 2017 r. 65 lecie kapłaństwa ks. Prałata Władysława Mielcarka
Godz. 12.00 Parafia Matki Boskiej Nieustajacej Pomocy przy Ugorach10 czerwca 2017 r. JE ks. bp Jana Tyrawa przekazuje gratulacje i życzenia od Ojca Świetego Franciszka i składa własne życzenia Jubilatowi - ks. prałatowi Władysławowi Mielcarkowi, świętującemu 65-lecie kapłaństwa.

Ks. Prałat Władysław Mielcarek lat 92, wieloletni proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie w Bydgoszczy dziękował  Panu Bogu w dniu 10 czerwca za 65-lecie święceń kapłańskich. W uroczystej Mszy Świetej uczestniczyło wielu kapłanów  z których część była kiedyś wikariuszami na Szwederowie. Eucharystię sprawował ks. bp Bogdan Wojtuś, a kazanie wygłosił ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Ks. prałat Mielcarek był proboszczem na Szwederowie w latach 1972-2004. Mieszka tu do dziś, spędził więc tu połowę swojego życia. Dlatego też mieszkańcy darzą Go wielkim szacunkiem.
Biskup Tyrawa przekazał Jubilatowi osobisty list od Ojca Świetego Franciszka oraz pamiątkowy medal. W homilii przypomniał, że ks. Prałat wyświęcany był i sprawował swą funkcję  w najtrudniejszych dla kościoła czasach ale w sposób wysoce efektywny. Ks. Jubilat zawsze obdarzony był spokojem i w taki sposób pełnił swoje zadania, również decyzja o przejściu na emeryturę była podjęta w sobie właściwy sposób. Zapewne spokój zapewnił mu tę zdrowie i długowieczność.
Uroczystość uswietniona została przez przepiękną oprawę muzyczną w wykonaniu orkiestry Filharmonii Pomorskiej, solistów Opery Nova i zjednoczone chóry Cantus Cordis z parafii ś. Jadwigii Królowej, Fordonia z Matki Boskiej Królowej Męczenników i Jubilate Deo z Matki Boskiej Nieustajacej Pomocy na Ugorach. Całością dyrygował maestro Janusz Sierszulski.
Podczas uroczystej procesji wprowadzającej
do kościoła Jubilata, duszpasterzy i gości  odśpiewana została wraz ze zgromadzonym ludem umiłowana przez naszego Ojca Swietego Jana Pawła II pieśń Barka - Casareo Gabaraina.

Następnie kunsztownie wykonano klasykę muzyki sakralnej w następującej kolejności:
Msza Koronacyjna - Wolfgang Amadeusz Mozart
Kyrie
Sanctus
Benedictus
Agnus Dei
oraz
Allaluja  -Henryk Jan  Botor
Chorał 147 - Jan Sebastian Bach
Ave Verum Corpus - Wolfgang Amadeusz Mozart
Alleluja -  Georg Fryderyk Haendel
Gloria - Antonio Vivaldi
Misericordias Domini - Henryk Jan Botor
Psalm 145 - Paweł Bębenek

Na koniec zaproszeni goście i parafianie złożyli Jubilatowi życzenia, kwiaty i prezenty. ks. Prałat Mielcarek podziękował duchowieństwu, przedstawicielom władz rządowych i samorządowych, wszystkim gościom, a w szczególności licznie przybyłym mieszkańcom. Powiedział, ze dla nich żył, ich otaczał serdeczną modlitwą.
W Fotogalerii zamieszczono zdjęcia z uroczystości jubileuszowych w kościele oraz ze spotkania ks. Jubilata w dniu 20 czerwca 2017 z chórami na goscinnej kolacji na którą zostaliśmy zaproszeni do kawiarni Tobiasz na Wyżynach. Mogliśmy zaobserwować jak dużą kondycją dysponuje 92 letni ksiądz Jubilat ile w nim ciepła, życzliwości i humoru.
Dziękujemy za umożliwienie uczestnictwa w tych uroczystościach i towarzyszenie w tych podniosłych chwilach zasłużonemu i ulubionemu przez nas Duszpasterzowi.Środa, 10 maja 2017r. godz. godz.18.30 Kośiół Farny pw. św. Mikołaja i Marcina, stary Rynek Bydgoszcz
Koncert Maryjny z RóżąChór Fordonia po koncercie Maryjnym z Różą w Katedrze w dniu 10 maja 2017 roku

Jak co roku w maju przez cały miesiąc, trwały w katedrze Koncerty Maryjne przed obliczem Matki Bożej z Różą, zwanym też obrazem Matki Boskiej Pięknej Miłości.
Wystąpiliśmy po mszy świętej w dniu 10 maja 2017 r.  z następującym repertuarem:
Stała Matka utwór nieznanego kompozytora z 1635 roku
Ave Vera Virginitas - Josquin Des Prez (1440 - 1521)  
Ave Maria - Julio Dominiquez
Ave Maria - Jacob Arcadelt
Zdrowaś bądź Maryja - Henryk Mikołaj Górecki
Signore delle cime - Giuseppe de Marzi ur.1935 r.
Stabat Mater - Aoltan Kodaly (1882-1967)

Dyrygowała chórem Michalina Spychalska, która uhonorowana została piękną różą przez jednego ze współorganizatorów koncertów, Prezesa Towarzystwa Miłościków Miasta Bydgoszczy, wszyscy członkowie chóru otrzymali natomiast okolicznościowy obrazek, którego skan załączam.TRIDUUM PASCHALNE 2017 r. godz. 18.30 Bazylika Mniejsza w Bydgoszczy - Fordonie. Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników.

Wielki Czwartek 13 kwietnia 2017
Wieczerza Pańska  z udziałem ks. Arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego z Watykanu, delegata Ojca Świętego ds. przedstawicielstw papieskich.Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 2017, tj. w święto obchodzone na pamiatkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Podczas ceremonii Wielkiego Czwartku śpiewaliśmy a cappella następujące pieśni:
Adoremus - F.Roselli
Parce Domine - Feliks Nowowiejski
Signiore Delle Cime - G.de Marzi
Tantum Ergo - A. Bruckner

Dyrygował Marian Wiśniewski.


Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. Ciemnica, przygotowana na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy. Tu odbywała się adoracja do godz. 22.00 w Wielki Czwartek i przez cały Wielki Piątek aż do chwili rozpoczęcia obrzędów Wielkiego Piątku, tj. do godz.18.30.

Wielki PIątek 13 kwietnia 2017


Grób Pana Jezusa w naszej parafii. Wielkanoc 2017

Podczas Wielkopiatkowych uroczystości śpiewaliśmy:
Miserere - A. Lotti
O miłosiernyBoże - J. Jojko
Signiore Delle Cime -  G.de Marzi
Tantum Ergo - A. Bruckner

Po zakończeniu sprawowania obrzędów Wielkiego Piątku rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu i Krzyża Świętego przez wiernych, podczas której śpiewaliśmy:
na rozpoczęcie
- pieśń Rozmyślajmy dziś - T. Klonowskiego
następnie
- I-III części Gorzkich Żalów
na zakończenie
- Zostań tu - J. Berthiera

Wielka Sobota 15 kwietnia 2017

Godzina 7.00  rano - Koncert pieśni u Grobu Chrystusa Pana


Po próbie w salce przed koncertem u Grobu Pańskiego.

Program koncertu obejmował następujące pieśni:
- Rozmyślajmy dziś - t. Klonowski
- Wisi na krzyżu - opr.ks. J. Bednarz
- Stała Matka - harmoniz.w 1635r. autor nieznany
- Stabat Mater - A. Kodaly tekst z XIII w.
- Adoremus - A. Roselli
- O miłosierny Boże - J. Jojko
- Psalmus 77 "Pana ja wzywac będę" - Mikołaj Gomółka
- Miserere - A. Lotti
- Krzyżu Świety - ks.dr J. Suszyński
- Tantum Ergo - A. Bruckner
- Mała Litania Wielkopostna - Marian Wiśniewski
- Signore delle cime - G.de Marzi
- Locus Iste - A. Bruckner
- Parce Domine - F. Nowowiejski
Po koncercie w pierwszym rzucie zostały poświecone nasze pokarmy zgromadzone
na ołtarzu w pięknie ozdobionych koszykach.


Godzina 20.00 udział w liturgii nabożeństwa Wielkiej Soboty

Śpiewaliśmy:
- Litanię do Wszystkich Świętych,
podczas Komuniii Świętej
- Adoremus F.Roselliego
Na zakończenie uroczystości po procesji śpiewaliśmy pieśń uwielbienia
- Ciebie Boga wysławiamyNiedziela, 26 marca 2017 r. godz. 16.00 Kaplica w  Centrum Onkologii im. Profesora Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.
Nabożeństwo Gorzkich Żalów podczas III niedzieli Wielkiego Postu.


"Stroimy i rozgrzewamy" gardła przed koncertem w kaplicy w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Przybyliśmy tutaj na zaproszenie Kapelana i koordynatora POO ks. Wojciecha Retmana, aby towarzyszyć  w tym smutnym, pełnym zadumy nad sensem ludzkiego i boskiego cierpienia, szczególnie w  okresie Wielkiego Postu. Dotarliśmy z naszą muzyczną posługą miedzy chorych, ktorzy doświadczają każdego dnia goryczy cierpienia, współuczestnicząc jakby w cierpieniu samego Jezusa Chrystusa.
Zaśpiewaliśmy I część Gorzkich Żalów oraz kilka pieśni wielkopostnych. Były to:
Rozmyślajmy dziś -  ks. Klonowski
Miserere - A. Lotti
Mała Litania Wielkopostna -  Marian Wiśniewski
Parce Domine - Feliks Nowowiejski
Veni Jesu - Luigi Cherubini
Na organach grał Marian Wiśniewski, dyrygowała Michalina Spychalska.Środa, 22 lutego 2017 r. godz. 18.30 Kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego przy parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w bydgoskim Fordonie.
Msza Święta z okazji XXV Jubileuszu naszego chóru "Fordonia".


Msza Święta Jubileuszowa z okazji 25 -lecia powołania chóru Fordonia.

Msza Święta sprawowana była przez ks. Prałata hon. J. Św. Jana Andrzejczaka, proboszcza naszej parafii, w koncelebrze z ks. Piotrem Wachowskim i ks. Krzysztofem Kozłowskim. Ksiądz proboszcz wygłosił okolicznosciową przemowę, w której podziękował za 25-lecie pracy chóru na rzecz uświetnienia liturgii w naszej parafii podczas nabożeństw i mszy świętych, dokonał prezentacji dorobku artystycznego naszego chóru, przedstawił dokonania i sukcesy chóru oraz znaczenie "Fordonii" w kształtowaniu wizerunku parafii na rzecz środowiska lokalnego.  Podkreślił szczególnie zaangażowanie dyrygentów, Michaliny Spychalskiej i Mariana Wiśniewskiego oraz prezesa chóru, Józefa Szczęsnego.
Liturgię Mszy Świetej uświetniliśmy następującymi utworami:
U stóp ołtarza - Feliks Nowowiejski
Adoremus in aeternum
Ave Verum Corpus - Wolfgang Amadeusz Mozart
Signiore delle cime - Giuseppe de Marzi
oraz stałe części mszy świętej z Missa Orientalis - Jana Sykulskiego
Po mszy świętej zostaliśmy zaproszeni przez ks. Proboszcza na plebanię na uroczysty słodki poczęstunek, podczas którego chór "Fordonia" otrzymał odznaczenie od ks. Proboszcza na ręce prezesa chóru. Jest to medal okolicznościowy przedstawiajacy na rewersie wizerunek naszej Bazyliki Kólowej Męczenników na awersie godło Stolicy Apostolskieji i papiestwa oraz
tytuł "Basilica Minor" i data jego nadania  przez . Ojca Św. Franciszka  w dniu 27.02.2014 roku. Ks. Proboszcz obiecał nam również ufundować dla chóru okolicznościową pielgrzymkę Szlakiem Piastowskim.
Zapraszam do dokumentacji w Foto Galerii.

Sobota, 21 stycznia 2016 r.  godz.18.00
Zabawa karnawałowa chóru w Osiedlowym Domu Kultury Heros w Bydgoszczy.Nasza dyrygentka i solistka, Michalina Spychalska z mężem Jurkiem, który śpiewa w basach. W tle Rysiek Kościelny, również bas, przygotowuje na akordeonie akompaniament do naszego wspólnego biesiadowania.

Wieloletnim już zwyczajem również tego roku spotkaliśmy się na zabawie karnawałowej chóru. Było to miłe spotkanie, podczas którego cieszyliśmy się ze wspólnej biesiady, obfitujacej w tańce, śpiewy, dowcipy, dobre jadło i popitki. Humory dopisywały, tylko znowu było za krótko i z trudem rozstawaliśmy się ze sobą.
Zapraszam do fotogalerii z tej imprezy.
Wtorek, 17 stycznia 2017 godz.11.30 Parafialna Kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego w bydgoskim Fordonie.
Ostatnie pożegnanie naszej koleżanki chórzystki ś.p. Janiny Lica


Raz jeszcze mogliśmy spojrzeć na uśmiechniętą twarz Janki ze zdjęcia, które towarzyszyło w Jej ostatniej podróży ku miejscu wiecznego odpoczynku.


Ś.P. Janka Lica od samego poczatku, tj. od 1992 roku, była członkiem naszego chóru Fordonia wraz Józkiem, swoim mężem. Śpiewała w altach, On śpiewa w basach. Była miłą, cichą osobą, pełną osobistego wdzięku i taktu. Dlatego bardzo lubianą. Pomimo tego, że od przynajmniej pięciu lat Jej stan zdrowia się systematycznie pogarszał, przychodziła z Józkiem na próby chóru i mieliśmy okazję obserwować jak powoli od nas odchodzi mentalnie, aż w końcu nie była już w stanie nadal nam towarzyszyć. Dziewczyny z chóru odwiedzały Ją systematycznie, pomagały, gdy życie coraz bardziej ciążyło. Wieść o Jej śmierci przyjęliśmy spokojnie, bo wiedzieliśmy, że Nasz Pan zarezerwował dla Janki miejsce blisko siebie. Żyła zawsze blisko Pana Boga,  dobrze wychowała trójkę Córek, doczekała się dziesięciorga wspaniałych Wnucząt.

Funkcjonuje takie powiedzenie:"Jakie życie, taki zgon".
Janka miała czas na przygotowanie się do śmierci, zmarła otoczona miłością Męża i najbliższej rodziny. Zawsze będę miała przed oczami tę parę kochajacych się małżonków, jak uśmiechnięci, razem idą, trzymając się za ręce.
Pogrzeb Janki był naprawdę wspaniały. Każdy życzyłby sobie takiego. Podczas celebrowania Mszy Świętej przez ks. Piotra, służbę ministrancką sprawowali Wnuki, a Psalm responsoryjny pięknie śpiewały Wnuczki Zmarłej.
My również oddaliśmy tę ostatnią posługę Jance, śpiewając części stałe z Missa Orientalis J.Sykulskiego oraz pieśni:
- O miłosierny Boże - J. Jojko
- Signore Delle Cime - Giuseppe De Marzi
- Adoremus - Francesco Roselli
Podczas pogrzebu rzewnie grała m. in. marsz żałobny, W mogile ciemnej śpij na wieki, Orkiestra Dęta z Domu Kultury w Chełmnie, którą od wielu lat dyryguje Józek Lica, mąż Zmarłej.
Pogoda choć bardzo mroźna była jednak słoneczna. Co też można tłumaczyć, że Niebo wysłało swój znak,  Janka jest tam i wraz ze świętymi w Niebie śpiewa w chórze z Aniołami Panu Bogu na cześć i wieczną chwałę.

Zapraszam do Galerii foto.


Niedziela, 1 stycznia 2017, godz. 18.30 Kościól Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy


Jak co roku, spotkaliśmy się w Nowy Rok na koncercie ku pamięci pierwszego proboszcza i budowniczego naszej parafii, ks. prałata Zygmunta Trybowskiego. Najpierw uczestniczyliśmy śpiewem we mszy świętej, a następnie u żłóbka zaśpiewaliśmy
kilka kolęd "na zakładkę" z Zespołem Muzyki Dawnej Fresca Voce . Były to :
Tryumfy króla Niebieskiego
Pasterzu, Pasterzu
Gdy śliczna Panna
Wśród nocnej ciszy
Już choinkę ozdabiamy
Lulajże Jezuniu
Jezusek czuwa
W żłobie leży
Do szopy hej pasterze
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Cicha noc.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego