Wydarzenia 2013 - FORDONIA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2013

Życie chóru

Wtorek, 1 stycznia 2013 r.

Noworoczny Koncert Kolęd
Pamięci ks. Zygmunta Trybowskiego

Jak co roku, śpiewamy  wraz z Frescą Voce, krótki koncert kolęd przed mszą święta, podczas Eucharystii wykonujemy stałe części mszy świętej i kilka kolęd a po mszy świętej kontynuacja koncertu. Jest z nami grupa wiernych słuchaczy, niekiedy włączają się do wspólnego kolędowania. Kończymy koncert kolędą Bóg się rodzi.


Sobota, 5 stycznia 2013 r. godz. 11.00

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego


Na zaproszenie szefowej Miejskiego Centrum Kultury, p. dyrektor Marzeny Matowskiej chór Fordonia pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej i Mariana Wiśniewskiego oraz chór Cantus Cordis pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego wziął udział w Koncercie kolęd w ramach projektu "Przedszkole z kulturą". Chóry wykonały następujące  kolędy i pastorałki:
"   W żłobie leży
"   Bracia patrzcie jeno
"   Święta Panienka
"   Kołysanka
"   Jezusek czuwa

Na zakończenie naszego mini koncertu wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki"  i zaprosiliśmy wszystkie dzieci na scenę. Podaliśmy sobie ręce i zaśpiewaliśmy wspólnie pastorałkę pt. "Iskierka", do której słowa napisała dyrektor Marzena Matowska.Niedziela, 6 stycznia 2013 r. godz. 16.00

Koncert kolęd w Pałacu Ostromeckim

 

Piękny wieczór w Święto  Objawienia Pańskiego, tj. Trzech Króli. Sala koncertowa wypełniona po brzegi. My chór Fordonia wraz z chórem Cantus Cordis śpiewamy piękne polskie kolędy pełne niezwykłego uroku, przepojone  uczuciem do Dzieciątka Jezus i Ojczyzny. Najpierw każdy chór z osobna potem wspólnie oba chóry a następnie razem z zebraną publicznością.Środa, 9 stycznia 2013 r.

Koncert p.n. Bydgoskie Kolędowanie"
Galeria Wspólna MCK w Bydgoszczy, ul. Batorego
Jest to koncert kolęd w wykonaniu chóru Fordonia, z udziałem literatów i plastyków bydgoskiego środowiska artystycznego. Niektóre śpiewane kolędy mają teksty bydgoskich literatów, m.in. Zdzisława Prusa, znanego bydgoskiego satyryka, autora szopek noworocznych, śpiewane są do tradycyjnych melodii kolęd. Wystrój Galerii bożonarodzeniowy, z pięknie nakrytym białym obrusem stołem, na którym są świąteczne dekoracje, pierniczki, słodycze, owoce, kawka, herbatka, soczki, winko…
Mamy też okazję zapoznać się z wystawą historycznych, bożonarodzeniowych pocztówek z okolicznościowymi życzeniami.
Miła i sympatyczna impreza.Niedziela, 20 stycznia 2013 r.

Kaplica parafii p.w. Błogosławionego Jana Pawła II  w bydgoskim  Fordonie, przy ul. Olimpijczyków


Chór Fordonia uczestniczy we wspólnej modlitwie podczas Eucharystii, śpiewa wszystkie części stałe mszy świętej i kolędy. Po Mszy świętej koncert kolęd wspólny z Zespołem Pieśni Dawnej Fresca Voce.


Środa, 20 lutego 2013 r.

Msza Święta Dziękczynna za 21 lat działalności chóru Fordonia


Tort wykonała nasza koleżanka Danusia Zwick.
                                                                                                                                                        
Zgromadziliśmy się  w Kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego przy kościele pw. MBKM, aby dziękować za tak długi okres działalnosci chóru Fordonia, że możemy w ten sposób wielbić Boga. Mszę świętą sprawował opiekun chóru, ks. Marek Januchowski. Prosiliśmy w swych modlitwach o żarliwą wiarę i dary Ducha Świętego, abyśmy dalej trwali w radości we wspólnym śpiewie i czerpali stąd siłę i energię dla wszystkich sfer życia. Wykonujemy podczas Mszy świętej następujące utwory:
"   Locus iste - A. Brücknera
"   Panie zmiłuj się - M. Wiśniewski
"   Tamtum ergo - A. Brücknera
"   Alleluja - W.A. Mozart
"   Panis Angelicus - C. Franck

Po mszy świętej udaliśmy się na  uroczyste spotkanie przy kawie i smakowitym okolicznościowym torcie - dziele kulinarnym koleżanki Danusi. Gościliśmy profesora Jana Lacha oraz byłych, zasłużonych członków chóru. Odśpiewaliśmy okolicznościowe Plurimos Annos. Następnie głos zabrał nasz prezes chóru, Józef Szczęsny, który przeprowadził część "roboczą" spotkania. Miało ono charakter sprawozdawczo- wyborczy. Wybrano nowych członków Zarządu chóru Fordonia, którzy w zdecydowanej części kontynuować będą swoje dotąd sprawowane funkcje. Miłą niespodzianką były złote, srebrne i brązowe odznaczenia Związku Chórów i Orkiestr dla członków Stowarzyszenia Muzycznego Fordonia. Były wspomnienia, radości, żarciki, śpiewy. Jak zawsze nie zabrakło naszego biesiadnego "przeboju", pt. Złota kareta. Spotkanie zakończyliśmy pieśnią "Zapada zmrok".
28-30 MARCA 2013 R. TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek 28.03.2013


Msza święta Wieczerzy Pańskiej, uczestniczymy wraz z ludem modlitwą i śpiewem.

Wielki Piątek 29.03.2013

Liturgia Męki Pańskiej i Gorzkie Żale, uczesniczymy modlitwą i śpiewem wszystkich trzech części nabożeństwa Gorzkich Żalów.

Wielka Sobota 30.03.2013

Rano od 8.00 do 9.00 Koncert pieśni wielkopostnych przy Grobie Pana Jezusa.


W tle grobu Pana Jezusa ołtarz "Gwiazda Kazachstanu".
                                                                                        
Wykonujemy następujące utwory:
"   Rozmyślajmy dziś
"   Wisi na krzyżu
"   Stała Matka
"   O bone Jesu
"   Stabat Mater
"   Ktoszuka Cię
"   O miłosierny Boże
"   Cor Jesy cor Purissimum
"   Miserere
"   Tantum Ergo
"   Mała Litania Wielkopostna
"   Locus iste
"   Parce Pomine
"    Czego chcesz od nas Panie
"   Modlitwa o pokój

POKÓJ ZDOBYWA SIĘ NIE WALKĄ LECZ MODLITWĄ


Modląc się u Grobu Pana Jezusa, mamy okazję podziwiać i modlić się o pokój na świecie, przy Ołtarzu Miłosierdzia Bożego "Gwiazda Kazachstanu". W centrum ołtarza umieszczono relikwie bł. Jana Pawła II i św. Faustyny.
Autorem "Gwiazdy Kazachstanu" jest Mariusz Drapikowski, gdański artysta jubiler, bursztynnik. Jego dziełem jest też ostatnia sukienka Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, w którą wkomponowany jest fragment prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.  
Ołtarz jest darem dla sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie, wioski zamieszkanej przez Polaków deportowanych tam przez władze radzieckie w 1936 r. z Ukrainy. Pierwszą zimę przeżyli dzięki pomocy miejscowej ludności. Polaków dziesiątkowały głód i choroby. Poprawa warunków nastąpiła w 1941 roku, gdy w pobliżu niespodziewanie pojawiło się jezioro obfitujące w ryby, co uchroniło wieś przed śmiercią głodową  w czasie wojny.
Polacy bardzo chcieli wybudować kościół w darze za wysłuchane modlitwy. Ale dopiero po rozpadzie ZSRR w 1992 roku prymas Józef Glemp mógł poświęcić ściany budowanego kościoła. W 1995 r., w uroczystość Najświętszej Maryi Królowej Pokoju, bp Jan Paweł Lenga powierzył Kazachstan Jej opiece. "Gwiazda Kazachstanu" to drugi po "Tryptyku Jerozolimskim", z cyklu 12 ołtarzy - symbolicznych znaków 12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju. Projekt ten realizowany jest przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace i obejmuje powstanie na całym świecie 12 Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Intencji Pokoju.
O godz. 20.00 uczestniczymy śpiewem i modlitwą w uroczystościach liturgicznych Wigilii Paschalnej.


Niedziela, 21 kwietnia 2013 r.

Msza Święta  Chrzcielna
Kaplica Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego przy kościel Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy


Podczas  Mszy świętej w Kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, 21.04. 2013 r. 11.30 Sakramentu Chrztu Świętego, udziela ks. Marek Januchowski, Wnukowi Irka Borka, naszego chóralnego basa. Śpiewamy:


"   Laudate Dominum
"   Panis Angelicus
"   Świety, święty
"   Baranku Boży


Niedziela, 21 kwietnia 2013 r. godz.13.00

Kościół MBKM w Bydgoszczy
Msza Św. Prymicyjna ks. Dawida Józefa Wejnerowskiego


Uczestniczymy w oprawie muzycznej - chóralnej Mszy świętej prymicyjnej, którą poprowadził wyświęcony w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych, ks. Dawid Wejnerowski, nasz parafianin. Jego matka  Danka, śpiewała przez pewien czas  w naszym chórze. Wykonujemy:

"   Laudate Dominum
"   Panis Angelicus
"   Świety, święty
"   Baranku Boży

Modlimy się, aby ks. Dawid był dobrym i świętym kapłanem. Otrzymujemy błogosławieństwo prymicyjne z rąk nowowyświeconego kapłana. Bóg zapłać !Piątek, 3 maja 2013 r. godz. 15.00

Święto Matki Boskiej Królowej Polski
Świeto Konstytucji 3 Maja
ZPP Ostromecko


Sala w Pałacu. Nieduża, ale pełna. Entyzjastyczne przyjęcie. Cała sala śpiewa z nami pieśni patriotyczne, podobnie jak przed rokiem. 3 połączone chóry:

"   Fresca Voce
"   Cantus Cordis
"   Fordonia
Śpiewamy chóralnie pieśni patriotyczne:
˘   Witaj majowa jutrzenko
˘   Hymn do miłości ojczyzny
˘   Pobudka
˘   Moja ojczyzna
˘   Warszawianka
˘   Rozłączenie
˘   Modlitwa obozowa
˘   Polonez katyński
˘   Signore
˘   Cześć polskiej ziemi
˘   Modlitwa o pokój
˘   Va pensiero

Nasz dyrygent, Marian Wiśniewski, rozdaje widowni śpiewniki i już wspólnie wszyscy, unisono, śpiewamy pieśni legionowe:

˘   Nasza artyleria
˘   Bywaj dziewczę zdrowe
˘   Pierwsza kadrowa
˘   Łączko-łączko
˘   Wojenko-wojenko
˘   Przybyli ułani pod okienko
˘   Ułani, ułani malowane dzieci
˘   O mój rozmarynie
˘   Rozkwitały pąki białych róż
˘   Piechota
˘   Pieśń o wodzu miłym
˘   My pierwsza brygada
˘   Jeszcze Polska nie zginęła

Tę część koncertu prowadził dyrygent Janusz Sierszulski, który raz dyrygował widownią raz chórem. Za fortepianem Marian Wiśniewski. Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy, Pan Jan Szopiński, dziękując za udany koncert, życzył sobie i nam wszystkim, aby całe społeczeństwo polskie było tak zjednoczone i zgodne, jak nasz wspólny, żarliwy i radosny śpiew tu w Ostromecku. Po koncercie, na otwartym powietrzu, pod parasolami, z tyłu pałacu ostomeckiego: piwo, kiełbasa z grila z bułeczką. Dyrygent, Marian Wiśniewski wziął akordeon i rozpoczęliśmy śpiewać pieśni biesiadne. Niska temperatura, zimno, nie pozwoliły nam cieszyś się długo dobrym, świątecznym nastrojem i mimo dobrego humoru po półtorej godziny wróciliśmy, jedni samochodami inni autobusem, bo została uruchomiona linia do Ostomecka - 6 kursów autobusowych dziennie.Niedziela, 5 maja 2013 r.

III Koncerty Maryjne z Różą
Bydgoska Katedra - kościół Farny


Chóry Fordonia i Cantus Cordis, liczba chórzystów większa niż liczba słuchaczy!!!
Idea koncertów jest piękna. Każdego dnia wieczorem, po Nabożeństwie Majowym i Mszy świętej, śpiewają artyści soliści i chóry, nie tylko z Bydgoszczy, ale także spoza. Takie koncerty odbywały się przed II wojną światową, ale reaktywacja koncertów przebiega bardzo ciężko. W sumie ma się odbyć 21 koncertów.  Wykonujemy nastepujacy program:
˘   Bogurodzica - Arcadelt
˘   Stabat Mater - Kodaly
˘   Maryjo, ja twe dziecię
˘   Signore delle Cime - Marzi
˘   Locus iste - Bruckner
˘   Ave Verum Corpus - Elgar
˘   Laudate Dominum - Gounod
˘   Modlitwa o pokój- Blacha
˘   Va pensiero - Verdi
˘   Gaude Mater Polonia


Środa, 8 maja 2013 r. godz. 18.00

Katedra Bydgoska Fara


Śpiewamy na Mszy świętej, w intencji bydgoskich pielęgniarek, na zaproszenie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy, które w uroczystość świętego Stanisława, głównego patrona Polski, obchodzą swój dzień.  Jest środa, dzień prób naszego chóru, więc wszyscy członkowie chóru Fordonia stawili się w komplecie, tu w kościele, aby śpiewem ubogacić tę uroczystość. Śpiewamy:

˘   Laudate Dominum
˘   Locus iste
˘   Panis Angelicus
˘   Ave vera virginitas
˘   Święty, święty
˘   Baranku Boży
˘   Sinore delle Cime

Każdy członek chóru otrzymał od pielęgniarek torbę słodyczy. To miła i smakowita niespodzianka.


Środa, 15 maja 3013 r. godz. 19.00

Programowy Koncert Chóru "Fordonia"  w bydgoskiej Farze
z cyklu " Koncerty Maryjne z Różą"


Już o 17.00 czekamy na próbę w salce Towarzystwa Miasta Bydgoszczy.  Rozśpiewanie z p. Patrycją, gdyż nasi dyrygenci z pracy jeszcze nie dojechali. Czekamy na dyrygentkę Michalinę Spychalską. Jest gorąco, jesteśmy spragnieni i zmęczeni. Dyrygentka z trudem dociera do nas prosto z pracy. Nerwowa próba  w pośpiechu,… i klapa podczas koncertu. Soprany "zjeżdżają" z tonacji podczas śpiewania "Adoremus in aeternum." . Pozostałe utwory już poprawnie wykonujemy.Boże Ciało, 30 maja 2013 r.


Chór Fordonia, choć frekwencja w 50 %, idzie w procesji i śpiewa. Jest, jak co roku, Orkiestra Dęta OSP z Kcynii pod batutą Orlina Bebenowa. Przyjechali autokarem już  o godz. 8.00. Grają podczas Mszy świętej oraz w procesji. Irek Borek, Basia Szymańska i Ola Pietkiewicz idą w poczcie sztandarowym z naszym sztandarem, w sumie 4 poczty sztandarowe w procesji.Sobota, 1 czerwca 2013 r. godz. 15.00

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w  Bydgoszczy,  ul. Altanowa 6Iza i Marian Wiśniewscy odczas próby wykonania Ave Maria Donizettiego przed uroczystością zaślubin na chórze kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w Bydgoszczy.
    
Śliczny, gustownie urządzony i wyposażony nowy  kościół, w dzielnicy Osowa Góra. Śpiewamy w czasie Mszy świętej, podczas której udzielany jest Sakrament Małżeństwa. Śpiewamy:
˘   Laudate Dominum
˘   Veni Creator
˘   Panis Angelicus
˘   Ave Verum Corpus
˘   O Panie zmiłuj się
˘   Baranku Boży
˘   Święty, święty

Nadto, wokalnego piękna tej uroczystości, dopełnia cudowne brzmienie duetu: Mariana Wiśniewskiego (nasz dyrygent)  i Jego synowej, Izabeli Wiśniewskiej. Wykonują Ave Maria -  Gaetano Donizettiego. Na koniec śpiewamy Nowożeńcom Plurimos Annos. Otrzymujemy za nasz śpiew wynagrodzenie całkiem satysfakcjonujące.


Sobota, 8 czerwca 2013 r. godz. 12.00

Kościół pw. Swiętej Jadwigi Królowej w Bydgoszczy
Msza Święta Dziękczynna za 25-lecie kapłaństwa Ks. Tomasza Cyla


Ks. Tomasz Cyl, założyciel chóru Fordonia, obchodzi dziś srebrny Jubileusz kapłaństwa. Nie mogło nas tu dziś zabraknąć.  Śpiewamy wspólnie z chórem Cantus Cordis i Exultate Deo.
Przygotowanie chórów: Michalina Spychalska, Marian Wisniewski, Janusz Sierszulski, Paweł Pawłowicz
Dyryguje: Janusz Sierszulski
Soliści:  Beata Bobińska - sopran
           Mirosław Woźniak - baryton
           Janusz Bobiński - trąbka
Repertuar:
"   J.S. Bach - "Chorał z Kantaty 147"
"   C. Franck - Panis Angelicus
"   W.A. Mozart - Laudate Dominum
"   J.H. Botor - Alleluja
"   Gounod - Laudate Dominum
"   G.F. Händel - Alleluja - Mesjasz
"   J.H. Botor - Misericordias  Domini
"   W.A. Mozart - Msza Koronacyjna C- dur KV 317 (Kyrie , Agnus Dei)
"   J. Sierszulski - Jadwigo, Królowo

Jesteśmy zaszczyceni, że bierzemy udział w tej ważnej dla kościoła i samego Jubilata uroczystości, tym bardziej, że dotyczy ona naszego ulubionego Kapłana, dla którego mamy dużo szacunku, uznania i wdzięczności. To dzięki niemu zaistnieliśmy jako chór.Środa, 26 czerwca 2013 r.

Msza święta Dziękczynna w intencji chóru Fordonia
Kaplica pw. Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego


Na zakończenie roku chóralnego modlimy się słowem i pieśnią. Dziękujemy Bogu za ten kolejny rok naszej pracy. Wykonujemy:

"   Laudate Dominum - Gounoda
"   Święty, święty - F. Schuberta
"   Panis Angelicus - C. Francka
"   Ave Verum Corpus - W.A. Mozarta
"   Adoremus in aeternum

Przed nami wakacje, chociaż nie od zaraz, bo mamy jeszcze coś do zrobienia, zanim rozjedziemy się na urlop.


Niedziela, 30 czerwca 2013 r. godz. 13.00

Bazylika Mniejsza pw. Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza, Ks. Mieczysława Kozłowskiego


Oprawa muzyczna uroczystej Mszy świętej w wykonaniu:
˘   Wokal -  połączone chóry: Fordonia, Cantus Cordis, Vincentinum
˘   Instrumentalnie - Bydgoska Orkiestra Muzyki Filmowej pod batutą ks. Przemysława Pasternaka.
Próba o godz. 11.00.
Wykonujemy:
"   Misericordias - J.H. Botor
"   Alleluja - J.H. Botor
"   Ave Verum Corpus - W.A. Mozart
"   Alleluja - Mesjasz - G.F. Händel


Sobota, 10 sierpnia 2013 r.

Kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy
Msza święta z Sakramentem Małżeństwa Joanny Kolander i Macieja Klawikowskiego


Na zaproszenie Mamy Panny Młodej, naszej chórzystki Ani i samych Nowożeńców, braliśmy udział w ceremonii ślubnej. Stanowiliśmy oprawę muzyczną Mszy świętej, podczas której Młoda Para w majestacie ołtarza, składała sobie nawzajem przyrzeczenia miłości i wierności Małżeńskiej wobec Boga i zgromadzonych w kościele osób: rodziny, przyjaciół, znajomych. A my, chcąc tę uroczystość jeszcze piękniejszą uczynić, śpiewaliśmy, przyzywając Ducha Świętego - Veni Creator…

Wykonaliśmy:
˘   Laudate Dominum
˘   Ave Maria - solo Michalina Spychalska
˘   Panis Angelicus - solo sopran Michalina Spychalska
˘   Adoremus in aeternum
˘   Ave Verum Corpus

W imieniu chóru, Prezes Józef Szczęsny, złożył życzenia Młodej Parze i wręczył bukiet kwiatów. Na zakończenie zaśpiewaliśmy Plurimos Annos.

Szczęść Boże Asi i Maciejowi!


Środa, 4 września 2013 r.

Spotkanie powakacyjneJak co roku, spotkanie chórzystów po urlopowej przerwie, moc wrażeń z wakacji  i niespodzianka. Stół nakryty białym obrusem, świeczki, torty, ciasta, napoje ciepłe     i zimne… Uczta poweselna. Podziękowanie dla chórzystów, dyrygentów i solistki za upiększenie uroczystości ślubnej Państwa Joanny i Macieja Klawikowskich. Było miło, smacznie i radośnie. Dziękujemy.


Środa, 11 września 2013 r.

Kościół MBKM w Bydgoszczy
Msza święta w intencji śp. Ojca naszego dyrygenta Mariana Wiśniewskiego oraz na rozpoczęcie nowego roku chóralnego


   
Przed pierwszą mszą św. powakacyjną mamy sobie tyle do powiedzenia...

Msza święta wypadła podczas Misji świętych 8-12.09.2013, które głosił ks. dr Przemysław Kwiatkowski. Wykonaliśmy następujące pieśni:
"   Adoremus in aeternum
"   Laudate Dominum
"   Panis Angelicus

Po Mszy świętej próba chóru i spotkanie ze studentkami, ze szkoły teatralnej w Warszawie. Są One autorkami projektu pt. "Zachem. Interwencja". Zaprosiły chór Fordonia do realizacji swojego scenariusza projektu, który będzie wystawiony           w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.15 września 2013 r. godz. 18.00

Wielki Odpust Sanktuaryjny Matki Boskiej Bolesnej
Sanktuarium Golgota XX w.
Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w BydgoszczyZebrani na kościelnym chórze, w strojach galowych śpiewamy:
"   Laudate Dominum - Ch.F. Gounod
"   Modlitwa o pokój - N. Blacha
"   Misericordias Domini - H.J. Botor
"   Ave Maria - Jacob Arcadelt


Piątek, 27 września 2013 r. godz. 18.00

Bazylika Mniejsza w Bydgoszczy
Odpust w kościele pw. Wincentego a PauloNa zaproszenie proboszcza parafii, ks. Mieczysława Kozłowskiego, uczestniczymy  w oprawie muzycznej tej uroczystej Mszy świętej odpustowej. Razem z nami występuje chór parafialny Vincentino i gościnnie chóry Cantus Cordis i Jubilate Deo.  W sumie ok. 100 śpiewaków oraz Bydgoska Orkiestra Muzyki Filmowej pod kierunkiem artystycznym ks. Przemysława Pasternaka. Masza święta rozpoczęła się uroczystą procesją podczas której orkiestra wykonała "Odę do radości" Betovena  a następnie chóry wykonały:

"   Gloria - Antonio Vivaldiego
"   Alleluja - H.Botora
"   Chorał 147 - J. S. Bacha
"   Panis Angelicus - C. Franck  z solistami (sopran i tenor)
"   Alleluja  - G.F. Händla

Na zakończenie zaśpiewaliśmy z ludem pieśń o świętym Wincentym, pt. "Droga do serca" H. Nowotko.

Sobota, 28 września 2013 r. godz. 14.00

Teatr Polski w Bydgoszczy, ul. Adama Mickiewicza
Próba do projektu " Zachem. Interwencja."Na zdjęciu członkowie chóru Fordonia z dyrygentką Michaliną Spychalską w Teatrze Polskim w Bydgoszczy już po realizacji zadania z reżyserką projektu "Zachem.Interwencja".

Chór Fordonia ma zaszczyt występować w Teatrze Polskim. Doświadczamy spotkania z TVP Bydgoszcz i powitania przez Pawła Łysaka, dyrektora TP.  Najpierw młodzi reżyserzy ustawiają nas w pryzmę, później odbywają się wielokrotne próby tekstu, powtarzanie ujęć raz jeszcze i znowu i znowu… a może inaczej to powiedzieć, a może inaczej zaakcentować… Potem podział na 3 grupy, każda prezentuje swoją rolę. Najpierw Ola, Basia, Ewa i Ja, następnie mężczyźni Irek, Józek, Jurek, Tadzio, wreszcze pozostała siódemka Pań. Potem ćwiczenia dynamiczne w grupie. Jeszcze później indywidualne sekwencje słowne, próby intonacji tekstu, i mimiczne, twarz ma wyrażać dany rodzaj emocji…. itd. Mankamentem technicznym nagrywania jest skrzypiąca podłoga. Mimowolny ruch któregoś z nas i znowu trzeba powtarzać zadanie. Wreszcie wspólna fotka na pamiątkę.

Na na koniec zostają wybrane osoby, które czeka jeszcze jakieś zadanie. Ciekawi jesteśmy efektu końcowego, co z tego da się zmontować, co to będzie. Dostaniemy bilety na projekcję. Czekać będziemy z niecierpliwością. Cieszy nas to nowe doświadczenie.


Poniedziałek, 7 października 2013, godz. 18.30

Odpust parafialny w kościele p.w. MBKM w Bydgoszczy
Święto Matki Boskiej Różańcowej
XXX-lecie Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy 

Zebrani na kościelnym chórze uczestniczymy w ofierze mszy świętej, koncelebrowanej przez wielu kapłanów nie tylko naszej parafii, którym przewodniczy ks. Przemysław Książek, ekonom Diecezji Bydgoskiej, były proboszcz naszej parafii w latach 2003-2004, tu w zastępstwie bp Jana Tyrawy. Za organami : Beata Gaj. Chór śpiewa:

"   Na wejście Laudate Dominum - Ch. F. Gounod
"   Na ofiarowanie Ave Maria -J. Arcadelt
"   Na komunię Panis Angelicus - C.  Franck solo sopran Michalina Spychalska
Z ludem śpiewa:
"   Ciebie Boga wysławiamy
"   Boże coś Polskę


Św. Cecylii, 20 listopada 2013 roku godz. 18.30

Kaplica pw. Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego


Z okazji zbliżającego się święta  potronki chórów, św. Cecylii uczestniczymy w liturgii Mszy Świętej, tworząc Jej uroczystą oprawę muzyczną.
Śpiewamy:
"   Laudate Dominum Charlesa Gounoda
"   Ave Maria Jacob Arcadelt
"   Panis Angelicus Cesar Franck


22 grudnia 2013 r. godz. 16.00

Sala Koncertowa Pałacu Nowego w Ostromecku
Koncert kolędKoncert kolęd w wykonaniu chóru Fordonia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku.


Sala koncertowa "pęka w szwach", widownia pełna ale artystów też ogrom, ponad 100 osób. Występują 4 chóry:
"   Chór "Cantus Cordis" Parafii Św. Jadwigi w Bydgoszczy - dyrygent Janusz Sierszulski
"   Chór Nauczycielski "Con Anima" Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu - dyrygent Janusz Heyka
"   Chór"Fordonia" Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy -  dyrygenci: Marian Wiśniewski i Michalina Spychalska
"   Zespół Pieśni Dawnej "Fresca Voce" Młodzieżowego Domu Kultury Nr 5 w Bydgoszczy - dyrygent Michalina Spychalska

Koncert odbył się na zaproszenie Związku Chórów  i Orkiestr w Bydgoszczy. Nastrój wytworzył się bardzo uroczysty, już świąteczny. Dyrygent Sirszulski, dał szanse słuchaczom z widowni na współpracę śpiewaczą z chórami i trzeba przyznać, że był po piękny przykład współpracy Polaków. Widzowie ukazali swój talent muzyczny i chętnie przyjęlibyśmy ich w szeregi naszego chóru. Na koniec już tradycyjnie, wspólnie z widownią, zaśpiewaliśmy kolędę pt. Bóg się rodzi.24 grudnia 2013 roku godz. 24.00  Pasterka

Kościół Parafialny Matki Boskiej królowej Męczenników
w BydgoszczyWypełniony ludźmi kościół oczekuje na radosną nowinę, że narodził się Bóg. Wreszcie orszak zwierząt i ludzi pojawia się. To święta rodzina w otoczeniu aniołów, pastuszków i zwierząt wkracza do świątyni, aby zająć swoje miejsce w stajence. Żywy Żłóbek. Wszyscy czujemy tą podniosłą chwilę i cieszymy się z Bożego Narodzenia. W całym kościele rozlegają się gromko śpiewy kolęd. Rozpoczyna się uroczysta msza święta podczas której czytania i śpiewy stałych części mszy świętej są wykonywane przez Rodzinę Świętą i aniołów. Podczas komunii świętej chór towarzyszy sopranistce, Michalinie Spychalskiej, w śpiewie kolędy "Gdy śliczna Panna". Po mszy świętej, podczas pokłonów oddawanych przez parafian Nowonarodzonemu, śpiewamy jeszcze Kolędy: "Śliczna Panienka", "Do szopy" oraz "Wśród nocnej ciszy." 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego