Wydarzenia 2014 - FORDONIA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia 2014

Życie chóru

1 stycznia 2014 godz. 18.00

Koncert Kolęd w Kościele Parafialnym Matki Boskiej królowej Męczenników w Bydgoszczy
Tradycyjnie już od wielu lat, w pierwszy dzień Nowego Roku w rocznicę urodzin śp. księdza prałata Zygmunta Trybowskiego,  chór Stowarzyszenia Muzycznego "Fordonia" wraz z Zespołem  Pieśni Dawnej Fresca Voce z Młodzieżowego Domu Kultury 5 w Fordonie  dają  koncert kolęd. Trgoroczny koncert rozpoczął się o godz. 18.00.

KONCERT zakończył się po wieczornej Mszy św. kolędą "Lulajże Jezuniu", wspólnie odśpiewaną wraz z wiernymi, przy grobie ks. Proboszcza, Zygmunta Trybowskiego.  


5 stycznia 2014 rok godz. 17.00

Opłatek Bożonarodzeniowy dla wszystkich grup i wspólnot Parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Restauracja "Fantazja" w Regionalnym Centrum Onkologicznym   
O godzinie 17 uczestniczyliśmy w oprawie niedzielnej mszy świętej, Która celebrował ks. Proboszcz Jan Andrzejczak. Śpiewaliśmy następujące kolędy:
"   na wejście "Anioł pasterzom mówił",
"   na komunię "Święta Panienka" solo sopran Michalina Spychalska z towarzyszeniem chóru
"   na zakończenie "Wśród nocnej ciszy"

Po mszy świętej, udaliśmy się do restauracji "Fantazja". Tam ks. Proboszcz  skierował słowo Boże do wszystkich zaproszonych przedstawicieli grup i wspólnot parafialnych oraz złożył życzenia świąteczno - noworoczne. Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i skosztowaliśmy smakowitego jadła. Miły klimat spotkania  współtworzyła artystka sceny bydgoskiej, w wykonaniu której usłyszeliśmy króciutki koncert arii operowych i kolęd.


12 stycznia 2014 r. godz. 12.00

Kościół pw. Jana Pawła II we Fordonie
Koncert kolęd

         
                                                                                                                                                                              

Na zaproszenie proboszcza Parafii, ks. Jarosława Czulińskiego chór Stowarzyszenia Muzycznego Fordonia z dyrygentem Marianem Wiśniewskim i Zespół Pieśni Dawnej Fresca Voce z dyrygentką Michaliną Spychalską wystąpili z koncertem kolęd.
Program koncertu:
1.   Anioł Pasterzom mówił - Fordonia
2.   Gaudete, gaudete - Fresca Voce
3.   Pójdźmy wszyscy do stajenki - Fordonia
4.   Hej w Dzień Narodzenia-opr. T. Flasza
5.   Do szopy hej pasterze - Fordonia
6.   7. Yoy to the Word! - Fresca Voce
7.   Bracia patrzcie jeno - Fordonia
8.   Płacze Jezus mały - Romuald Twardowski - Fresca Voce
9.   W dzisiejszą noc świętą - Fordonia
10.   W żłobie leży - Fordonia
11.   Gdy Śliczna Panna  - solo sopran Michalina Spychalska z chórem Fordonia
12.   Wśród nocnej ciszy - Fordonia
13.   Dziecina mała - opr. ks. A. Chlondowski - Fresca Voce
14.   Święta Panienka - Fordonia
15.   Ring Christmas Bells - Mykola Leontovich _ Fresca Voce
16.   Pasterzu, pasterzu - Fordonia
17.   Nuż my dziś krześcijani - Anonim XVI w. Fresca Voce
18.   Tryumfy Króla Niebieskiego - Fordonia
19.   Zaśpiewam Jezuskowi - Stanisław Moryto - Fresca Voce
20.   Już choinkę ozdabiamy- Fordonia
21.   Jezusek czuwa - Fordonia
22.   Cicha noc - Fordonia

więcej zdjęć w galerii


25 stycznia 2014 roku godz. 18.00

parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
Kolędarium Polskie
Podczas próby do Kolędarium Polskiego 25-01-2014, solo z zespołami śpiewa Michalina SpychalskaOd roku 2003 prezentujemy koncert kolęd  pt. Kolędarium Polskie. Jest to historia Polski opowiadana kolędami pisanymi przez więźniów politycznych od Powstania Listopadowego do Stanu Wojennego. Jest to repertuar zebrany przez naszego Dyrygenta, Mariana Wiśniewskiego, który każdego roku śpiewany jest wspólnie z różnymi zespołami artystycznymi  i publicznością. Stanowi unikalny, muzyczny obraz historii Polski. Pokazuje nastroje i przeżycia Polaków na wygnaniu i w legionach podczas I i II wojny światowej, w obozach zagłady i wreszcie w miejscach internowania w latach 80-tych. Widowisko stanowi montaż słowno - muzyczny, opracowany przy współpracy z Panią Marzeną Matowską, dyrektorką MCK w Bydgoszczy. I tym razem  tradycji stało się zadość. Chór Fordonia wystąpił wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Płomienie z MDK Nr 4, Zespołem Łochowianie z Łochowa oraz Zespołem Pieśni Dawnej Fresca Voce z MDK Nr 5. Znowu publiczność wraz z wykonawcami spektaklu, przeżywała wiele uczuć patriotycznych, towarzyszących bohaterom tamtych lat, tj.: radość, smutek i nadzieje na lepsze jutro naszej Ojczyzny.
Spotkaliśmy się już o godz. 16.00 na wspólnej próbie, a sam koncert miał miejsce po wieczornej mszy świętej, ok. godz.19.15. W przerwie skorzystaliśmy z przygotowanego dla nas  cateringu.

więcej zdjęć w galerii


Sobota, 8 lutego 2014 Klub  Heros godz. 17.00
Zabawa karnawałowa chóru Fordonia


Tę karnawałową sobotę postanowiliśmy spędzić wspólnie i radośnie. Śpiewaliśmy przy suto zastawionym stole, tańczyliśmy w sali bawialnej, tuż obok. Zabawa była przednia. Nasz dyrygent dawał z siebie wszystko. Był człowiekiem
orkiestrą: akompaniował na akordeonie naszym wesołym śpiewom, dał koncert solo  ulubionych przyśpiewek, grał na organach do tańca. Szybko i miło upłynął nam czas i bardzo trudno było nam rozstać się, tym bardziej, że samochody musiały poczekać na swoich właścicieli do następnego popołudniaJ   


Środa, 26 lutego 2014  godz. 18.30 Kaplica Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej
Spotkanie w XXII rocznicę Stowarzyszenia Muzycznego „Fordonia”Zebraliśmy się na uroczystej  Mszy świętej, aby dziękować Panu Bogu za dotychczasowe dary i prosić o dalsze łaski, szczególnie zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla dyrygentów i wszystkich członków chóru, tych obecnych  i tych, którzy już odeszli po nagrodę do Pana. Mszę świętą sprawował  ks. Wojciech Retman w koncelebrze z nowym opiekunem chóru, ks. Piotrem Wachowskim. Śpiewaliśmy:
- Signore delle cime
- Ave Maria
J. Arcadelt
- Ave verum corpus- W.A. Mozart
- Adoremus in aeternum
Po Mszy świętej, w Domu Katechetycznym na parterze, przy kawie i smacznym torcie, odbyło się Walne  Zebranie Sprawozdawcze za 2013 rok.

Czwartek, 20 marca 2014
Godz. 12.30  Cmentarz Katolicki Trójcy Świętej w Bydgoszczy, ul. Lotników 2
   

Spotkaliśmy się tu wszyscy, na uroczystości pogrzebowej, śp. Felicji Elżbiety Stempniewskiej, aby   z rodziną i wszystkimi bliskimi sercu zmarłej, uczestniczyć w ostatniej dla Niej posłudze.  Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Koronką do Miłosierdzia Bożego i Różańcem. Następnie uczestniczyliśmy naszą modlitwą i śpiewem we  Mszy Świętej, którą sprawował ks. Wojciech Retman. Śpiewaliśmy:
Signore delle cime  - Giuseppe de Marzi
O miłosierny Boże
J. Jojko
Ave Verum Corpus
W.A. Mozatra
Po mszy świętej i modlitwach pogrzebowych uformowany został kondukt żałobny, na czele którego tuż za krzyżem stanął nasz poczet sztandarowy  i podążyliśmy za trumną do miejsca wiecznego spoczynku, gdzie pożegnaliśmy naszą drogą zmarłą.
Pani Felicja Stempniewska zmarła 17 marca 2014 roku, w wieku 83 lat. Śpiewała w chórach 46 lat, najpierw w chórze „Moniuszko” przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy, a od chwili powstania chóru Fordonia, tj. od 12 lutego 1992 roku w naszym  chórze. Ostatnie sześć lat, kiedy słabnące zdrowie nie pozwalało już na uczestniczenie w koncertach i próbach chóru, w  dowód uznania otrzymała godność członka honorowego Stowarzyszenia Muzycznego Fordonia. Do końca była  z nami i każdy nasz koncert na swój sposób przeżywała. Żyła śpiewem i modlitwą.
Zapamiętamy Ją jako wspaniałą przyjaciółkę i koleżankę, osobę ciepłą, otwartą na ludzi, bardzo zaangażowaną w sprawy  chóru: aktywna członkini zarządu chóru, niestrudzona organizatorka wycieczek i pielgrzymek chórowych oraz bibliotekarka, tak bardzo przydatna w porządkowaniu dokumentacji nutowej naszego chóru, tj. drukowała, klasyfikowała i przydzielała nam nuty.
Za śpiewaczą pracę społeczną została wyróżniona Złotą i Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy.
Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci na wieki! Amen.


Godz. 19.00 Sanktuarium Królowej Męczenników w Bydgoszczy Kalwaria Bydgoska- Golgota XX wieku
Próba Generalna przed Uroczystościami z okazji X Lat Diecezji Bydgoskiej


Chór Fordonia wraz z dyrygentami, Michaliną Spychalską i Marianem Wiśniewskim, spotkał się w kościele na próbie przed uroczystością Jubileuszu 10-lecia Diecezji Bydgoskiej, z zaprzyjaźnionymi chórami z parafii:
- p.w. Św. Jadwigi z dyrygentem Januszem Sierszulskim
- p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników z dyrygentem, Romualdem Rajsem
i Orkiestrą Filharmoników Bydgoskich,
aby przećwiczyć z towarzyszeniem orkiestry i wszystkimi chórzystami  utwory programowe  tej uroczystości. Pragniemy w sposób jak najbardziej godny oddać naszym śpiewem chwałę i cześć Panu Bogu za wszelkie łaski jakich szczodrze udzielał przez te lata Naszej Diecezji i prosić jednocześnie o dalsze  błogosławieństwa.


Wtorek, 25 marca 2014 godz. 11.00 Sanktuarium Królowej Męczenników Bydgoszczy
Uroczystość X-LECIA DIECEZJI BYDGOSKIEJUroczystości Jubileuszu X-Lecia Diecezji Bydgoskiej otworzył Jej gospodarz,  ks. Bp Jan Tyrawa witając zaproszonych gości i zgromadzonych wiernych. Najpierw zwrócił się z podziękowaniem za przybycie do nuncjusza apostolskiego w Polsce,  ks. abpa Celestino Migliore, który później przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Witając Prymasa Polski,  ks. abpa Józefa Kowalczyka, ordynariusz bydgoski przypomniał jego zasługi dla powstania Diecezji Bydgoskiej.
Wśród gości znaleźli się również: sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Wojciech Polak, ks. abp senior Henryk Muszyński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesław Mering, ks. bp Bronisław Dembowski, ks. bp Stanisław Dębicki, ordynariusz Diecezji Toruńskiej ks. bp Andrzej Suski, ks. bp Józef Chrzanowski oraz ks. bp senior Piotr Krupa.
Strona świecka była godnie reprezentowana w osobach: wojewody - Ewy Mes, marszałka - Piotra Całbeckiego, wicemarszałka - Edwarda Hartwich, przewodniczącej sejmiku - Doroty Jakuta, wiceprezydenta - Grzegorza Dołkowskiego, przewodniczącego rady miasta Romana Jasiakiewicza oraz rektorzów bydgoskich uczelni, przedstawicieli wojska, policji, straży miejskiej.
Po ceremonii powitania zgromadzone u stóp ołtarza naszej świątyni chóry:
-  Cantus Cordis z parafii św. Jadwigi  - dyr. Januszem Sierszulskim
-  Exultate Deo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników
z dyr. dr Romuald Rajs
- Fordonia z naszej parafii, pełniącej honory gospodarza wraz z Orkiestrą Filharmoników Bydgoskich, tym razem pod batutą Mariana Wiśniewskiego, rozpoczęli krótki koncert, śpiewem pieśni:
- Tu es Petrus
ks. Wacława Gieburowskiego
- Miserere
Antonio Lotti
- Barka
Cesareo Gabaraina
który po wykładzie  ks. Prałata dr Lecha Bilickiego, podczas przygotowania biskupów i księży do koncelebrowanej Mszy Świętej, był kontynuowany na chórze kościoła, śpiewem pieśni „Święty, święty” Franciszka Szuberta.
O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, podczas której śpiewaliśmy kolejno:
- „U stóp ołtarza” Feliksa Nowowiejskiego
- „Kyrie”  z „Missa Dominicalis” ks. Antoniego Chlondowskiego
- „Chwała Tobie Królu Wieków” ks. Ireneusza Pawlaka
- Modlitwa Powszechna, solista śpiewał „ Christe Exuaudi nos”  chór odpowiadał „Kyrie, kyrie eleison…”
- „Amen” śpiew z organami
- „Agnus Dei” z  „Missa Dominicalis” ks. Chlondowskiego
- „Ave verum corpus” Edwarda Elgara
- na Komunię Świętą „Ave verum corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta
Następnie trwały przemówienia zaproszonych gości: Prymasa Polski
J.E. ks. Abp Kowalczyka, Wojewody Kujawsko Pomorskiego Ewy Mes, Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Przewodniczącej Sejmiku Wojewódzkiego Doroty Jakuty, Wiceprezydenta Miasta Bydgoszczy Grzegorza Dałkowskiego.
Na koniec wystąpił raz jeszcze Bp Ordynariusz Jan Tyrawa. Ogłosił radosną dla nas decyzję Stolicy Apostolskiej z dnia 27 lutego 2014 roku o podniesieniu naszego Sanktuarium do godności Bazyliki Mniejszej. Z tą chwilą nasz Chór Fordonia staje się Chórem Mieszanym Bazyliki Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.

Chwała Panu!!!

Zgromadzeni goście wraz z chórami podziękowali Bogu śpiewem „Te Deum Laudamus”  oraz  „Boże coś Polskę”.
Na zakończenie chóry z towarzyszeniem orkiestry zaśpiewali utwór „Misericordias” Henryka Botora.
Uroczystość Jubileuszu była pięknym przeżyciem estetycznym i duchowym, ożywiającym wiarę i miłość do Boga. Te cudowne wrażenia na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Po uroczystościach jubileuszowych wraz z zaproszonymi gośćmi udaliśmy się autokarami na posiłek do restauracji „Uniwersytecka”, przy ul. Andersa.

TRIDUUM PASCHALNE
17 kwietnia 2014 Wielki Czwartek

Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii, gości, parafian i naszego chóru o godz. 18.30. W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. Proboszcz dokonał obrzędu umycia nóg 12 mężczyznom, w tym naszemu koledze z chóru, Markowi Dziukowskiemu.
Śpiewaliśmy wszystkie części zmienne mszy świętej oraz:
Parce Domine
Rozmyślajmy dziś
Tantum ergo


18 kwietnia 2014 Wielki Piątek
Liturgia Męki Pańskiej o 18.30

Śpiewamy:
Wisi na krzyżu
Mała litania
O miłosierny Boże
Signore delle cime
O godz. 21.30 śpiewamy  Gorzkie Żale.
Potem uczestniczymy w adoracji Krzyża.

19 kwietnia 2014 Wielka Sobota
Koncert Czuwania przy Grobie Pańskim godz. 8.00

Adorowaliśmy Najświętszy Sakrament modlitwą i pieśnią. Są to najpiękniejsze koncerty, pełne zadumy, miłości. Jezus ofiarowuje nam swoje życie i daje nam zbawienie my w ciszy kościoła oddajemy mu to co potrafimy najlepiej, ofiarowujemy Mu nasz czas i śpiew.
Program koncertu:
Rozmyślajmy dziś
Wisi na krzyżu
Stała Matka
Stabat Mater
Święty, święty
O miłosierny Boże
Kto szuka Cię
Miserere
Krzyżu święty
Tantum ergo
Mała Litania Wielkopostna
Z rodzinnej ziemi
Locus Iste
Parce Domine
Zostań tu
Śpiewamliśmy do godz. 9.00 a potem było święcenie pokarmów, które złożyliśmy w koszykach na ołtarzu.

Godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej
Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją rezurekcyjną.

Zgromadzeni na kościelnym chórze uczestniczymy wraz z wiernymi modlitwą i śpiewem w uroczystościach Wielkosobotniej liturgii: obrzędy święcenia ognia, Paschału, liturgia Słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych.  
Śpiewamy:
Litania do Wszystkich Świętych
Wstał Pan Chrystus
Te Deum


26 kwietnia 2014 roku  g
odz. 19.00  Kościół Garnizonowy w Bydgoszczy
WIGILIA KANONIZACJI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
KONCERT PIEŚNI RELIGIJNEJ I PATRIOTYCZNEJNa zaproszenie organizatora koncertu Albina Zielińskiego, przedstawiciela Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej i Archikonfraternii Literackiej im. Niepokalanego Poczęcia NMP Dom w Bydgoszczy, w kościele Garnizonowym w Bydgoszczy przy ul. Bernardyńskiej wystąpił z koncertem dziękczynnym za kanonizację Papieża, Jana Pawła II zespół chórów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy w składzie:
Cantus Cordis
Janusz Sierszulski
Fordonia
Marian Wiśniewski, Michalina Spychalska
Fresca Voce
Michalina Spychalska
Program Koncertu:
Wprowadzenie i Organizator koncertu

Tu est Petrus- ks. Wacław Gieburowski
Ave verum corpus
Edward Wiliam Elgar
Locus Iste
Anton Bruckner
Ojcze nasz”
Stanisław Moniuszko
Z rodzinnej ziemi
Giuseppe de Marzi
Czytanie fragmentu encykliki Jana Pawła II „Laborem exercens”
Hanna Marchlik AK
Laudate Dominum
Francois Gounod
Hymn do miłości ojczyzny
 Tadeusz maklakiewicz
Moja Ojczyzna - O. Emski
Rozłączenie
anonim
Tacy sami jak my
Mirosław Maciej Banach
Czytanie fragmentu encykliki Jana Pawła II Contesimus annus” Teresa Bermańska KIK
Cześć polskiej ziemi cześć
Stefan Surzyński
Kto szuka Cię
Józef Świder
Modlitwa obozowa
Adam Kowalski
 Pobudka
Alfred Bojarski
Warszawianka 1931 r.
Karol Kurpiński
Nabucco
Giuseppe Verdi
Na zakończenie koncertu zaśpiewaliśmy wspólnie z widownią ulubioną pieśń Ojca Świętego, Jana Pawła II „Barkę”, którą bisowaliśmy. Ostatecznie koncert zakończyliśmy utworem Abba Ojcze, na specjalne życzenie widowni.
Koncert został zamieszczony w Internecie. Poniżej linki do poszczególnych części koncertu:
Godz. 21.37 Bazylika Matki Boskiej Królowej MęczennikówJeszcze raz tego dnia spotykaliśmy się w takim samym składzie osobowym w naszym  kościele na krótkim koncercie. Był to jeden z punktów programu parafialnych uroczystości związanych z kanonizacją Papieża Jana Pawła II. Wykonaliśmy z towarzyszeniem orkiestry Filharmoników Bydgoskich następujące utwory:
Tu es Petrus
ks. Wacława Gieburowskiego
Ojcze nasz
Stanisława Moniuszki
Kyrie
ks. Antoni Chlondowski
Ave Verum Corpus _ Wolfganga Amadeusza Mozarta
Miserrere
Antonio Lottie
Misericordias Domini
Jana Henryka Botora solo: Michalina Spychalska
Barka
Cesareo Gabaraina


27 kwietnia 2014 DZIEŃ KANONIZACJI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
Święto Miłosierdzia Bożego
Kościół św. Jadwigi Królowej przy ul. Wojska Polskiego 7 w Bydgoszczy
Godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
Godz. 15.10 Msza ŚwiętaPodczas Mszy Świętej Dziękczynnej ZA KANONIZACJĘ Jana Pawła II wystąpiliśmy gościnnie razem z chórem Cantus Cordis i Fresca Voce, śpiewając:
Laudate Dominum -  Francoisa Gounoda
Kyrie i Sanctus
z Missa Orientalis j. Sykulski
Ojcze nasz
S. Moniuszko
Ave Verum Corpus
W.A. Mozart
Kto szuka Cię
J. Świder
Po mszy świętej u stóp ołtarza wraz z parafialnym chórkiem dziecięcym daliśmy koncert kilku pieśni, m.in.:
Tu es Petrus
ks. Wacław Gieburowski
Locus Iste
Anton Bruckner
Z rodzinnej ziemi - Giuseppe de Marzi
Nie lękajcie się
P. Pałka
Misericordias Domini
Jana Henryka Botora solo: Michalina Spychalska
Barka
Cesareo Gabarain
Na zakończenie ks. Kanonik Tomasz Cyl, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi podziękował wszystkim wykonawcom i poczęstował batonikami a chórzyści Cantus Cordis zaprosili nas na słodki poczęstunek przy kawie.

3 maja 2014 godz. 16.00
Koncert Pieśni Patriotycznych w Pałacu Nowym w Ostromecku


3 Maja to święto kościelne NMP, Królowej Polski.  Obchodzimy tego dnia również święto państwowe - święto Konstytucji, w tym roku już 223 rocznicę uchwalenia konstytucji. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. W Polsce obchodzimy ten dzień jako święto już od 1971 roku. 3 Maja to dzień wolny od pracy, obchodzi się go w całej Polsce, poprzez organizowanie różnych wydarzeń patriotycznych. Ze względu na bliskość święta Konstytucji 3 Maja do Święta Pracy, z których oba są ustawowymi dniami wolnymi od pracy, jest to świetna okazja do kilkudniowego wypoczynku, czyli przysłowiowej majówki.
Jak co roku w Zespole Pałacowo-Parkowym, a dokładnie w Pałacu Nowym z okazji Święta 3 Maja zaśpiewaliśmy wraz bydgoskimi chórami zrzeszonymi w Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Wspólne zaśpiewaliśmy następujące pieśni patriotyczne:

Witaj majowa jutrzenko
Hymn do miłości ojczyzny -
Pobudka -  
Moja ojczyzna -
Warszawianka 1831 r. -
Rozłączenie -
Modlitwa obozowa -
Polonez Katyński -

Signore delle cime - Giuseppe de Marzi

Cześć polskiej ziemi -
Modlitwa o pokój -
Va pensiero -
Dyrygowali: Janusz Sierszulski i Michalina Spychalska.
Przy fortepianie zasiadł Marian Wiśniewski.

Sala koncertowa pękała w szwach. Zgromadziły się tłumy słuchaczy, którzy są nam wierni od lat ale pojawili się tez nowi wielbiciele pieśni patriotycznych i wspólnego śpiewania. Atmosfera była naprawdę podniosła i radosna. Po koncercie, zwyczajem lat poprzednich było grillowanie i wspólne śpiewy ze śpiewników opracowanych przez Mariana Wiśniewskiego, który swoim śpiewem i akompaniamentem na akordeonie tworzył wspaniały klimat zabawy i humoru.


10 maja 2014 r. Sobota, Kościół pw. Zbawiciela, Parafia Ewangelicko- Augsburska
Luterańska w Bydgoszczy, plac Zbawiciela 1
II Ekumeniczny Przegląd Pieśni Wielkanocnej


Od tego roku organizatorem przeglądu jest Ewangelickie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Bydgoszczy. Możemy tylko wyrazić swoją radość i zadowolenie z zaproszenia i przebiegu koncertu. Po prezentacji wszystkich chórów ich przedstawiciele, dyrygenci odebrali z rąk proboszcza, ks. Marka Loskota dyplomy uczestnictwa oraz okolicznościowe statuetki. Część oficjalna zakończyła się wspólnym zdjęciem. Następnie wszyscy chórzyści udali się na posiłek do pobliskiej restauracji, gdzie był czas na poznanie się, rozmowy i podzielenie się wrażeniami. Przygotowaliśmy następujący program:
Adoremus
Laudate Dominum
Cor Jezu
Kto szuka Cię
Tryumf
Wstał Pan Chrystus


Zapis z koncertu na stronie:

http://www.etko.bydgoszcz.pl/p/ii-ekumeniczny-przeglad-piesni.html

11 maja 2014 godz. 14.00 Muszla Koncertowa w Parku Solankowym, Inowrocław
Przegląd chórów „Wiosna w Solankach”


W niedzielne popołudnie, o godzinie 14.00, 15 chórów wyruszyło sprzed Teatru Miejskiego, by ulicami miasta (Królowej Jadwigi, Solankowa, Grodzka - złożenie kwiatów na skwerze Jana Pawła II, Sienkiewicza, Wilkońskiego, Świętokrzyska) przemaszerować do Parku Solankowego, gdzie o godzinie 15.00 w muszli koncertowej rozpoczęły się prezentacje estradowe. Paradę marszową poprowadziła Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO SA pod dyr. Piotra Barczaka.

W tegorocznym Przeglądzie wystąpili:
- Towarzystwo Śpiewu HALKA z Inowrocławia - dyr. Waldemar Szafrański
- Chór DZWON z Bydgoszczy - dyr. Agnieszka Jędrzejewska-Stachura
- Chór Gminno-Parafialny Św. Cecylii z Drzycimia - dyr. Małgorzata Kempczyk-Wiśniewska
- Towarzystwo Śpiewu Chór Męski HALKA z Bydgoszczy - dyr. Kaja Potrzebska
- Towarzystwo Śpiewu Chór Mieszany HARMONIA z Bydgoszczy - dyr. Aleksandra Krupińska
- INOVROCLAVIENSIS CANTANS z MDK im. J. Korczaka w Inowrocławiu - dyr. Danuta Szyma
- Warlubski Chór Kameralny z Warlubia - dyr. Michał Rajewski
- Nakielski Chór Kameralny SOLI DEO z Nakła n/Notecią - dyr. Michał Gacek
- Stowarzyszenie Muzyczne FORDONIA z Bydgoszczy - dyr. Michalina Spychalska
- Chór CANTUS CORDIS z Bydgoszczy - dyr. Janusz Sierszulski
- Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE z Bydgoszczy - dyr. Michalina Spychalska
- Chór COLEGIUM CANTORUM z Chełmna - dyr. Michał Rajewski
- Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. St. Moniuszki ze Żnina - dyr. Beata Różańska
- Chór Żeński CANTARE z Białych Błot - dyr. Zbigniew Rydelski
- Chór Męski ECHO im. prof. Pawła Osińskiego z Grudziądza - dyr. Jerzy Cieślak.
Zaprezentowaliśmy następujący program:
Tańcuj, tańcuj
Oj nasi jadą
Signore delle cime
Rozłączenie
Moja Ojczyzna
Pobudka Polonez Katyński
Va pensiero
Za udział w przegladzie otrzymaliśmy okolicznościowy puchar i dyplom.

Piątek, 16 maja 2014 godz. 18.00 Osiedlowy Klub Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej HEROS w Bydgoszczy przy ul. Gen. W. Thommee 1
Biesiada pt. Koncert z chórem Fordonia.Na zaproszenie i z inicjatywy kierownik ODK „Heros” Pani Danuty Antkowiak Stowarzyszenie Muzyczne Fordonia tym razem spotkało się w klubie z mieszkańcami Fordonu. Spotkanie to rozpoczęło się krótkim koncertem w wykonaniu chóru Fordonia, którego program był następujący:
- Signum
Tylman Susato
- Signore delle cime
Giuseppe de Marzi
- kto szuka Cię
muz. Józef Swider, słowa Leopold Staff
- Tacy sami jak my
Mirosław Maciej Banach
- Tańcuj, tańcuj
słowacka melodia ludowa

Dyrygowała Michalina Spychalska. Przy pianinie zasiadł
Marian Wiśniewski
Nagrodzono nasz śpiew gromkimi brawami. Następnie zajęliśmy miejsca pomiędzy osobami z widowni i przy wirtuozowskim, akordeonowym akompaniamencie Pana Jerzego Paterskiego i Mariana Wiśniewskiego rozpoczęły się wspólne śpiewy piosenek patriotycznych, ludowych, popowych i  biesiadnych. Zabawa była przednia, radość śpiewania wielka. Objawiło się wiele talentów wokalnych wśród zgromadzonych mieszkańców Nowego Fordonu, których gorąco zapraszaliśmy w szeregi naszego chóru. Były bisy i występy solo, którymi bawił nas Marian Wiśniewski. W jego wykonaniu usłyszeliśmy sztandarowe szlagiery, m.in.: „Jest dobrze” z repertuaru Andrzeja Grabowskiego, „Chłop żywemu nie przepuści” Kazimierza Grześkowiaka,  Jozin z Bazin i oczywiście nie zabrakło ulubionego przez Pana Mariana szlagieru bałkańskiego. Widzowie ciągle jeszcze czuli niedosyt, domagali się jeszcze, ale z opresji wybawiła solistę Pani Danusia, zapraszając wszystkich uczestników biesiady na słodki poczęstunek przy kawie.


Niedziela 18 maja 2014 godz. 18.00 Bazylika Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, al. Ossolińskich 2
Msza święta dziękczynna za kanonizację świętego Jana Pawła II


Nasz Chór Fordonia i Chór Cantus Cordis przyjął zaszczytne zaproszenie ks. Przemysława Pasternaka do uświetnienia oprawy muzycznej uroczystej mszy świętej dziękczynnej za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II. Ks. Przemysław jest dyrygentem Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Msza święta rozpoczęła się uroczystą procesją do ołtarza, podczas której zaprezentowany został utwór Henryka jJna Botora pt. Misericordias Domini, w wykonaniu solistów i orkiestry, z towarzyszeniem wokalnym chórów. Następnie śpiewaliśmy podczas mszy świętej pieśni:
- Abide with me
ks. Przemysław Pasternak
- Panis Angelicus
Cesar Franck solo sopran Magdalena Wiesztort, Agata Dembska Kornaga
- Ave Verum Corpus
Wolfgang Amadeusz Mozart
- Alleluja  z Oratorium Mesjasz -
Georg Friedrich Händel

Po mszy świętej ks. Przemysław Pasternak zaprezentował swój koncert dyplomowy w zakresie dyrygentury. Było to mistrzowskie wykonanie programu przez młodych, utalentowanych studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, tak wspaniale zgranych i posłusznych woli i gestom Maestro. Koncert niesamowicie energetyczny, dynamiczny, chwilami bardzo liryczny, rozgrzał publiczność brawurowym wykonaniem szczególnie „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu pt. Pan Tadeusz. Maestro Przemysław Pasternak wielokrotnie kłaniał się publiczności, która niekończącymi się oklaskami domagała się bisów. Bez przesady można określić ten koncert wielką ucztą muzyczną.
Jesteśmy dumni, że mieliśmy szczęście wystąpić w tak doborowym towarzystwie.


IV Koncerty Maryjne z Różą organizowane w bydgoskiej katedrze-Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości przy ul. Farnej 2
26 maja 2014 roku, godz. 18.00 Chór "Fordonia" pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej i Mariana Wiśniewskiego.


Koncerty te zapoczątkowano już przed wojną  i prezentowały dorobek Bydgoszczy i regionu w dziedzinie pieśni sakralnej i muzyki. Koncerty obecne organizowane są przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy oraz Parafią Katedralną pw. śś. Marcina i Mikołaja przy Starym Rynku w Bydgoszczy. Koncerty odbywają się w maju, który jest miesiącem nabożeństw i hejnałów Maryjnych odgrywanych z dzwonnicy katedry i są poświęcone Matce Bożej. Występuje wiele chórów i solistów, każdego dnia miesiąca inni. 26 maja przypadł w udziale koncert w wykonaniu Stowarzyszenia Muzycznego Fordonia.
Podczas Mszy Świętej wykonaliśmy następujące utwory:
- Laudate Dominum - Charles Francois Gounod
- Adoremus in Aeternum - anonim
- Panis Angelicus -  Cesar Franck

Po Mszy Świętej:

- Ave vera Virginitas
Josquin Des Prez
- Ave Maria - Jacob Arcadelt
- Z dalekiej Fatimy
pieśń fatimska
- Stabat Mater - Zoltan Kodaly
- Stała Matka Boleściwa - Chorał gregoriański
- Ave Maria - Julio Dominguez


Sobota, 31 maja 2014 roku godz.10.00
Zespół Pałacowo- Parkowy w Ostromecku
Konkurs Chórów o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy


                  

Zdjęcia z imprezy w galerii.                                                                                   
Chór Fordonia pojawił się w Ostromecku już o godz. 9.30 aby wziąć udział w próbie do Konkursu Chórów o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Od godz.10.00 relaksowaliśmy się już na łonie pięknej przyrody otaczającej Zespół Pałacowo- Parkowy podczas gdy w sali im. Andrzeja Szwalbego w Starym Pałacu w Ostromecku rozpoczęły się zmagania konkursowe. Andrzej Gawroński,  prowadzący imprezę, prosił kolejno chóry o przedstawienie swojego programu śpiewaczego. Chór Fordonia ok. godz. 11.15 przedstawił następujący program konkursowy:
- Adoremus in aeternum
- Ave vera Virginitas J.D. Prez
- Kto szuka Cię
J. Świder sł. Leopold Staff
- Parce Domine
F. Nowowiejski
- Tańcuj, tańcuj
słowacka mel. ludowa
Organizatorami Konkursu  byli:
- Prezydent Miasta Bydgoszczy
- Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy
- Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Licznie zgromadzonych wykonawców oceniało jury w składzie:
-  prof. Jan Lach
- mgr Renata Lewandowska
- dr Andrzej Nyderek.
W konkursie uczestniczyło 11 chórów z Bydgoszczy i pobliskich miast:
1. Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Benedykta Odya
2. Zespół Pieśni Dawnej „Fresca-Voce” w Bydgoszczy pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej
3. Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. St. Moniuszki w Żninie pod dyrekcją Beaty Różańskiej
4. Stowarzyszenie Muzyczne „FORDONIA” w Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego
5. Towarzystwo Śpiewu HALKA
Chór Męski w Bydgoszczy pod dyrekcją Kaji Potrzebskiej
6. Towarzystwo Śpiewu Chór Mieszany „Harmonia” z Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego
7. Chór Mieszany „Dzwon” przy DK „Orion” w Bydgoszczy pod dyrekcją Agnieszki Jędrzejewskiej-Stachury
8. Chór Żeński „Cantare” w Białych Błotach pod dyrekcją Zbigniewa Rydelskiego
9. Chór „Cantus Cordis” w Bydgoszczy pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego
10. Towarzystwo Śpiewu „HALKA” w Inowrocławiu pod dyrekcją Waldemara Szafrańskiego
11. Chór „COLLEGIUM CANTORUM” w Chełmnie pod dyrekcją Michała Rajewskiego

Jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

Kategoria Zespołów Wokalnych
I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymał:
Zespół Pieśni Dawnej „Fresca-Voce” w Bydgoszczy pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej
II miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymało:
Towarzystwo Śpiewu HALKA Chór Męski w Bydgoszczy pod dyrekcją Kaji Potrzebskiej
Kategoria Chórów Męskich
I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymało:
Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. St. Moniuszki w Żninie pod dyrekcją Beaty Różańskiej
Kategoria Chórów Akademickich
.
I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymał:
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Benedykta Odya
Kategoria Chórów Mieszanych
I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymało:
Towarzystwo Śpiewu „HALKA” w Inowrocławiu pod dyrekcją Waldemara Szafrańskiego
II miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymały:
Stowarzyszenie Muzyczne „FORDONIA” w Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego
Chór „Cantus Cordis” w Bydgoszczy pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego
Chór „COLLEGIUM CANTORUM” w Chełmnie pod dyrekcją Michała Rajewskiego
III miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymały:
Chór Mieszany „Dzwon” przy DK „Orion” w Bydgoszczy pod dyrekcją Agnieszki Jędrzejewskiej-Stachury
Towarzystwo Śpiewu Chór Mieszany „Harmonia” z Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego
Kategoria Chórów Żeńskich
II miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymał:
Chór Żeński „Cantare” w Białych Błotach pod dyrekcją Zbigniewa Rydelskiego
Wyróżnienie:
Chór Mieszany „DZWON” przy Domu Kultury „ORION” Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy pod dyrekcją Agnieszki Jędrzejewskiej-Stachura
Specjalne wyróżnienie dla najlepszego, zdaniem jury, wykonawcy, tj. Tytuł GRAND PRIX i puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymał Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Benedykta Odya.
Wszystkie chóry podczas oczekiwania na werdykt Jury otrzymały ciepły posiłek. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewem i wręczeniem nagród.
W galerii można oglądać zdjęcia, które wykonała Pani Teresa Borek. Kilka fotografii pochodzi również z galerii zdjęć zamieszczonych na stronie http://www.mck-bydgoszcz.pl/

Sobota, 14 czerwca 2014 godz. 17.00
Bazylika Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
Ślub Magdaleny Opaczewskiej i Pawła MajkowskiegoPanna Młoda to córka naszej koleżanki chórzystki. Na zaproszenie Rodziców i Pary Młodej uczestniczymy modlitwą i śpiewem w uroczystościach zaślubin, aby uczynić ceremonię ślubną jeszcze piekniejszą. Podczas mszy świętej spiewamy wszystkie części stałe oraz
Laudate Dominum - Charles Francois Gounod
Ave Maria  - Julio Domeniquez
Veni Creator Spiritus
Panis Angelicus - Cesar Franck
Ave Verum Corpus - Wolfgang Amadeusz Mozart
Po mszy świętej, już po opuszczeniu świątyni rozlega się nasze Plurimos Annos i dołączamy nasze życzenia błogosławieństwa Bożego Nowożeńcom na każdy krok na wspólnej drodze życia.

Sobota, 28 czerwca 2014 godz. 17.00
Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy ul. Nakielska 68
Uświetniamy naszym śpiewem ślub wnuczki naszej nieżyjącej chórzystki, Ludwiki Zabielskiej. Program jak poprzednio:
Laudate Dominum - Charles Francois Gounod
Ave Maria  - Julio Domeniquez
Veni Creator Spiritus
Panis Angelicus - Cesar Franck
Ave Verum Corpus - Wolfgang Amadeusz Mozart
Na koniec Plurimos Annos.
....a wieczorem, gościliśmy w przepięknym, ogromnym
ogrodzie kolegi Irka Borka, pełnym soczystej zieleni drzew owocowych, grządek warzywnych i kwiatowych. Było nam tam jak w raju. Wspaniałe jadło, napitki, kumkanie i rechot żab, nasze radosne żarciki, śpiewy i opowieści. Z trudem przyszło nam się żegnać w świetle księżyca i migocących gwiazd.


Niedziela, 29 czerwca 2014 godz. 12.30
Odpust parafialny w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, ul. Gdańska


Na zaproszenie proboszcza parafii, ks. Teodora Paradowskiego uczestniczymy śpiewem w uroczystosciach odpustowych tej parafii. Śpiewamy:
Laudate Dominum - Charles Francois Gounod
Panis Angelicus - Cesar Franck
Ave Verum Corpus - Wolfgang Amadeusz Mozart
Adoremus in aeternum
oraz stałe części mszy świętej:
Panie zmiłuj się - Marian Wiśniewski
Psalm Responsoryjny - solo Michalina Spychalska
Alleluja - Stanisław Kwiatkowski
Święty, Święty - Franz Peter Schubert
Baranku Boży - Marian Wiśniewski
Organy - Marian Wiśniewski
Dyryguje - Michalina Spychalska
Ta uroczystość jest ostatnią w  tym roku szkolnym, bardzo obfitujacym we wszelkiego rodzaju wydarzenia tu przedstawione. Rozstajemy się do września udając się na zasłużony odpoczynek wakacyjny.


Piątek, 11 lipca 2014 godz. 13.00  kościł św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy - Fordon.
Msza święta pogrzebowa śp. Waldemara Borowskiego.


Formułowanie konduktu żałobnego w ostatnią drogę na spoczynek wieczny śp. Waldemara Borowskiego
Żegnaliśmy naszego długoletniego kolegę, który śpiewał wchórze przez ponad 20 lat. Był człowiekiem bardzo sympatycznym, zawsze uśmiechniętym, chętnie spieszącym z pomocą innym. Msza święta sprawowana była przez  ks. Dariusz Wesołka, który bardzo ciepło wspominał Zmarłego. My, zgromadzeni na kościelnym chórze, żegnaliśmy go następujacymi pieśniami:
Signore dele Cime - Giuseppe de Marzi
O miłosierny Boże - J. Jojko
Panis Angelicus - Cesar Franck
Miserere - Antonio Lotti
oraz stałe części mszy świetej
Po mszy świętej udaliśmy się na Cmentarz Komunalny, gdzie o godz. 14.30 odbyła się ceremonia pogrzebowa. Z Kaplicy Cmentarnej wyruszyliśmy
ze sztandarem chóru "Fordonia" na czele konduktu pogrzebowego odprowadzając naszego drogiego kolegę do miejsca pochówku.


Poniedziałek, 1 września 2014 r. godz. 17.00 Kościół parafialny p.w. Świętej Jadwigi
Królowej w Bydgoszczy, ul. Wojska Polskiego 7
75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu 1 września 2014 roku wspólnie z mieszkańcami Bydgoszczy uczciliśmy 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw Świętej Jadwigi Królowej, którą w asyście licznie zgromadzonych księży z bydgoskich parafii celebrował ks. prałat płk Zenon Surma.  W uroczystościach kościelnych udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Wicewojewodą Zbigniewem Ostrowskim, władz Miasta Bydgoszczy na czele z Prezydentem Rafałem Bruskim, wojska na czele z Dowódcą Garnizonu płk Janem Rynkiewiczem,  przedstawiciele organizacji kombatanckich, liczne delegacje szkół. Oprawę muzyczną stanowiły połączone chóry:
- parafii św. Jadwigi Królowej  "Cantus Cordis"
pod dyr Janusza Sierszulskiego
- parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy "Fordonia" pod dyr. Mariana Wiśniewskiego
- Zespół Pieśni Dawnej "Fresca Voce" Młodzieżowego Domu Kultury Nr 5 w Bydgoszczy pod dyr Michaliny Spychalskiej
oraz Orkiestra Wojskowa.
Podczas Mszy Swiętej chóry wykonały następujące utwory:
Modlitwa o pokój - Robert Blacha
Modlitwa za Ojczyznę - Giuseppe De Marzi
Ave Verum Corpus - Edward Elgar
oraz stałe części mszy świetej:
Święty, Święty - Franz Peter Schubert
Alleluja - Kwiatkowski
Po uroczystej Mszy świętej odbył się przemarsz na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórze Wolności, gdzie rozpoczęła się uroczystość oficjalna, podczas której odbyło się przekazanie odnalezionych śmiertelników ofiar wojny ich potomkom. Dwa lata temu między Gródkiem a Laskowicami Pomorskimi odkryta została mogiła ofiar wojny. W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych odkryto szczątki kilkudziesięciu ofiar nalotu bombowego z 3 września 1939 roku. Szczątki pięciu oficerów i żołnierzy zidentyfikowano na podstawie śmiertelników. Te ocalałe pamiątki wicewojewoda Ostrowski przekazał potomkom poległych na początku wojny.
Podczas ceremoni na cmentarzu chóry zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych:
Tacy sami - Mirosław Maciej Banach
Moja Ojczyzna - O. Emski
Warszawianka - Karol Kurpiński


Poniedziałek, 15 września 2014 r.  - Matki Boskiej Bolesnej  

godz. 18.30 - Pontyfikalna Msza św. połączona z uroczystym ogłoszeniem tytułu „Bazylika Mniejsza", nadanym Kościołowi przez Ojca Świętego Franciszka - celebrują:
prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Jan Tyrawa - ordynariusz diecezji bydgoskiej, ksiądz infułat Stanisław Grunt -
dziekan Fordonu z przed 30 laty, obecnie diecezja pelplińska
Świętowanie rozpoczęło się od procesji z krótką modlitwą przy grobie ks. prałata Zygmunta Trybowskiego, budowniczego światyni. W obecności ks. Prymasa Polski, ks. Biskupa Ordynariusza Bydgoskiego, nasze Sanktuarium, decyzją Ojca Świętego Franciszka z dnia 27 lutego 2014 r. zostało  w uroczysty sposób ogłoszone kościołem papieskim, który od tej chwili nosi zaszczytny tytuł Bazylika Mniejsza Królowej Męczenników w Bydgoszczy Fordonie. Bazylikę Mniejszą tworzą Świątynia oraz stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w Dolinie Śmierci. Uczestniczyliśmy w tym wiekopomnym wydarzeniu  wraz z chórem Cantus Cordis i Zespołem Muzyki Dawnej Fresca Voce ubogacając naszym śpiewem tą uroczystą, Pontyfikalną Mszę Świętą. Śpiewaliśmy:
Ks. Wacław Gieburowski „Tu Est Petrus”
Jacek Sykulski „Kyrie”
Edwart Elgar „Ave Verum Corpus”
Franciszek Schubert „Agnus Dei”
Anonim „Cor Jesu”
Pieśń z ludem
„Te Deum”
              Na zakończenie mszy św.:
Boże coś Polskę
Charles F. Gounod „Laudate Dominum”
Po zakończeniu uroczystości uczestniczymy w kolacji w Zespole Szkół Nr 5 przy ul. Berlinga 13.


Sobota, 27 września 2014 godz. 18.00  Odpust w Bazylice Świętego Wincentego a Paulo w Bydgoszczy


Mszę świętą odpustową celebruje  bp senior Bogdan Wojtuś, On też głosi kazanie. W uroczystości uczestniczą jako oprawa muzyczna chóry:
Cantus Cordis z parafii Świętej Jadwigi Królowej pod dyr. Janusza Sierszulskiego
Fordonia z Bazyliki Mniejszej w Bydgoszczy Fordonie
Vincentinum z Bazyliki Wincentego a Paulo
oraz
Bydgoska Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyr. Ks. Przemysława Pasternaka
Śpiewamy:
Kyrie i Agnus Dei, Sanctus  - z Missa Orientalis
Gloria
 Antonio Vivaldiego
Alleluja - Jana Botora
Stój przy mnie
ks. Przemysława Pasternaka
Ave Verum Corpus  - Wolfganga Adameusza Mozarta
Patrz ich życie
Marka Jaszczura
Alleluja
Jerzego F. Haendla


Wtorek, 7 października 2014 godz. 18.30  Bazylika Mniejsza w Bydgoszczy Fordonie
Odpust ku czci Patronki Parafii Matki Bożej Królowej MęczennikówBiskup senior Bogdan Wojtuś poczas kazania w rocznicę odpustu parafialnego.

Obchodzimy dziś doroczny odpust  ku czci Patronki Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników i XXXI rocznicę powstania naszej parafii.
Mszę świętą celebruje bp Wojtuś wraz księżmi naszej parafii. Ofiarujemy Matce Bożej nasz śpiew i modlitwę za nas samych i za wszystkich parafian. Śpiewamy:
Laudate Dominum
Ch.F.Gounod
Ave Maria
Julio Dominiquez
Adoremus in aeternum anonim


Wtorek, 11 listopada 2014 Święto Niepodległości w Bydgoszczy


Godz. 13.00 Stary RynekOficjalne obchody Święta Niepodległości 2014 w Bydgoszczy rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowaną przez Biskupa Jana Tyrawę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na pl. Wolności. O godzinie 13 zebraliśmy się  na Starym Rynku aby wziąć udział w Obywatelskich Obchodach Niepodległości. Zaprezentowano tam rekonstrukcje wydarzeń historycznych oraz   pokazy militariów, a nasz chór Fordonia wraz z chórem Cantus Cordis i Zespołem Fresca Voce wystąpił z koncertem legionowych pieśni patriotycznych, do śpiewania których zaprosił  zebranych bydgoszczan. Radosna i podniosła atmosfera stworzyła klimat tamtych pięknych, zwycięskich chwil. Po koncercie poczęstowano nas grochówką i bigosem z wojskowego kotła. Chwilę potem udaliśmy się na próbę do Filharmonii, by przygotować się do wieczornego koncertu Piosenki Wolnej Polski.

Godz. 19.00 Filharmonia Pomorska im. Ignacego PaderewskiegoChór Fordonia, Cantus Cordis i Fresca Voce n
a scenie Filharmonii Pomorskiej podczas świątecznego koncertu, który muzycznie poprowadził maestro Zbigniew Górny.

Koncert odbył się  pod Honorowym Patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Na widowni zasiedli mieszkańcy Bydgoszczy, którym udało się nabyć darmowe bilety. Zainteresowanie koncertem było tak duże, że naszym bliskim niestety nie udał się wyścig do kas i musieli pozostać w domach.
Był to spektakl złożony z piosenek i tekstów zarówno patriotycznych jak i utworów z kabaretów międzywojennych.
W koncercie wystąpili:

- Olga Bończyk -  aktorka  teatralna i filmowa, piosenkarka,
- Jacek Bończyk aktor teatralny i   filmowy, piosenkarz, muzyk,
- „Kwartet Rampa” - zespół wokalny w składzie: Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Grzegorz Kucias, Stefan Każuro,
- „Affabre Concinui”
poznański sekstet wokalny,
- 15 osobowa orkiestra p/d Zbigniewa Górnego,
- Chór FORDONIA
chór Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego,
- Chór CANTUS CORDIS
chór Parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego,
- Zespół Pieśni Dawnej „FRESCA VOCE” pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej

Nasze połączone chóry zaprezentowały się w następujących utworach:
- Na strażnicy
muz. Edward Olearczyk, oprac. Zbigniew Górny
- Moja Ojczyzna
muz. O. Emski oprac. B. Riemer
- Rozkwitały pąki białych róż
- Jak długo na Wawelu
- Płynie Wisła, płynie - muz. Kazimierz Hofman
Koncert
okazał się bardzo przyjemnym i radosnym spędzeniem świątecznego czasu przez bydgoszczan. Dla nas było wielkim honorem wystąpienie obok tak znanych i cenionych w świecie artystycznym osób. Największą  Gwiazdą wieczoru, był dyrygent  i reżyser koncertu, maestro Zbigniew Górny. Bardzo skromny, spokojny i sympatyczny gość.


Niedziela, 23 listopada 2014 r. godz. 18.00 Koncert patronalny w dniu Świętej Cecylii
Bazylika Królowej Męczenników w Bydgoszcz
Fordon


Zgromadzeni na chórze w składzie :
- Cantus Cordis
chór parafii Świętej Jadwigi Królowej p/d J. Świerszulskiego
- Fordonia
chór parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników p/d M.Wiśniewskiego, M. Spychalskiej
przed Mszą świętą wykonujemy koncert składający się z następujących pieśni:
Gaude Mater Polonia tekst i muz. Wincenty z Kielczy
Ojcze Nasz
muz. Stanisław Moniuszko
Locus Iste - muz. Anton Brukner
Va Pensiero -  muz. Giuseppe Verdi

Podczas mszy świętej śpiewamy:
Części zmienne mszy świętej Missa Orientalis - J. Sykulski,
Alleluja II - muz. Kwiatkowski
Signiore delle cime -  muz. G. B. de Marzi
Święta Cecylio - ks. R. Jaworski
Ave verum corpus muz. E. Elgar
Hymn do świętej Cecylii - ks. A. W. Hlond Chlondowski
Ave Maria -  muz. J. Arcadelt
Kto szuka Cię - J. Świder
Stój przy mnie - ks. P. Pasternak
O Cecylio Męczennico - ks. A. Chlondowski


Sobota, 6 grudnia 2014 r. godz. 12.00 parafia pw. Świętej Katarzyny w BytowieChór Fordonia podczas koncertu w Bytowie. Solo w wykonaniu Michaliny Spychalskiej.

Na zaproszenie ks. Proboszcza Romana Spychalskiego udaliśmy się wraz z Zespołem Pieśni Dawnej "Fresca Voce" do Bytowa, aby tam naszym śpiewem ubogacić liturgię  mszy świętej i zaprezentować zgromadzonym następujące utwory:  
Laudate Dominum / charles Gounod
Ave Maria / J. Arcadelt
Ave Verum Corpus / W.A. Mozart
Kto szuka Cię / J. Świder
Locus Iste / A. Bruckner
Zdrowaś bądź Maryja / Henryk Mikołaj Górecki
Signore delle cime / Giuseppe de Marzi
Panis Angelicus / Cesar Franck
Misericordias / Henryk Jan Botor
Ave Vera VirginitasJosquin des Prez
U stóp ołtarza / Feliks Nowowiejski
Missa Orientalis / J. Sykulski
Alleluja I / Kwiatkowski
Adoremus / Francesco Roselli
Abide with me / ks. Przemysław Pasternak
Ten wyjazd był bardzo sympatycznym wydarzeniem z wielu powodów.
Po pierwsze, kto śpiewa dwa razy się modli, więc my z wielką ochotą spieszyliśmy oddać cześć Matce Bożej w wigilię Jej Święta Niepokalanego Poczęcia. Kochamy Pana Boga za tę miłość, którą nas ludzi obdarzył tak, że Syna Swego Jednorodzonego nam dał, abyśmy mieli życie wieczne. Kochamy Maryję, Matkę Jezusa Chrystusa i Naszą Matkę za to wypowiedzenie "fiat" Archaniołowi Gabryelowi, zwiastującemu Jej Dobrą Nowinę.  W ten sposób stała się "Naczyniem", przez które przyszło na świat nasze Zbawienie.  
Po drugie, wyjazd do Bytowa to dobra okazja aby pogłębić procesy integracyjne w naszym chórze, którego szeregi w ostatnim czasie zasiliła większa grupa nowych członków.  
Po trzecie, każdy wyjazd do Bytowa to trochę rodzinne święto, bo kilka osób z naszego chóru Fordonia wiążą  z ks. proboszczem Romanem prawdziwe "więzy krwi".  
Po czwarte, występowaliśmy już tam parokrotnie i za każdym razem spotkamy się z przemiłą publicznością i wielką gościnnością samego gospodarza, który kocha muzykę podobnie jak my wszyscy.  I miło jest spotykać się z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania.
A po piąte i... dziesiąte moglibyśmy bez końca mnożyć te powody naszej radości. Pora na podsumowanie.
DZIĘKUJEMY ZA TO, ŻE MOGLIŚMY TAM BYĆ I REALIZOWAĆ NASZE PASJE KU CHWALE PANA!!!


Niedziela, 7 grudnia 2014r. godz. 17.00 Bazylika Świętego Wincentego a Paulo w Bydgoszczy


XXIII rocznica powstania Radia Maryja
Chór Fordonia i Cantus Cordis podczas koncertu w Bazylice.

Obchody X
XIII rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu miały miejsce w sobotę 29 listopada. W tym roku Rodzina Radia Maryja dziękowała za dar rozgłośni i dzieła przy niej powstałe, a szczególnie za kanonizację Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył najbliższy współpracownik naszego Wielkiego Rodaka    ks. kard. Stanisław Dziwisz.  
Obchody rocznicowe Radia Maryja  w Bydgoszczy  odbyły się w dniu 7 grudnia. Do udziału w tych uroczystościach został zaproszony również nasz chór Fordonia, który wraz z innymi bydgoskimi chórami  wystąpił w koncercie jubileuszowym obok wspaniałych solistów operowych i Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasternaka.   Mszy świętej
przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego